SIMON PARKIN: „PTAKI I WILKI. TAJNA GRA, KTÓRA ODWRÓCIŁA LOSY II WOJNY ŚWIATOWEJ” ⭐

SIMON PARKIN: „PTAKI I WILKI. TAJNA GRA, KTÓRA ODWRÓCIŁA LOSY II WOJNY ŚWIATOWEJ” ⭐153251013_5830149430344452_1267317464179965599_o

PRZEKŁAD: ADAM BUKOWSKI, JACEK ŚRODAKSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ DOM WYDAWNICZY REBIS

Nie bardzo wiedziałam, czego spodziewać się po tej książce, a już na pewno nie przyszło mi do głowy, że „Ptaki i Wilki” tak bardzo mnie zafascynują.
Jest rok 1941. Na morzu królują U-booty. Konwoje z żywnością i niezbędnymi do prowadzenia wojny towarami nie docierają do miejsca przeznaczenia. Brytyjska Admiralicja z coraz większym niepokojem obserwuje straty w ludziach i zatapianych jednostkach. Wielkiej Brytanii grozi głód. Dzieci z z atakowanych przez Luftwaffe miast wysyłane są na głęboką prowincję lub statkami za ocean. Mężczyźni zaciągają się do armii. Na farmach ciężko pracują młode kobiety, ochotniczki.
W 1939 roku zostaje reaktywowana WRNS – służba kobieca. Zgłaszają się kobiety z całego kraju. To te młodziutkie dziewczyny i jeden schorowany mężczyzna, komandor Roberts, w 1942 roku odmienią losy tej wojny. Pracująca non stop grupa dziewcząt pomoże Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom wygrać bitwę o Atlantyk, mozolnie rozpracowując taktykę U-bootów i szkoląc załogi statków w grach wojennych.
Autor pełnymi garściami czerpie ze wspomnień byłych wrenek i komandora Robertsa, ale sięga też do źródeł niemieckich. Czytelnik trafia do ciasnych, dusznych pomieszczeń U-boota, na pokład atakowanego właśnie statku, uczestniczy w rozgrywających się na pełnym morzu dramatach, obserwuje prywatne życie wrenek i rozgrywa strategiczną grę, w której stawką jest ludzkie życie. Nie brakuje w tej książce i goryczy – kobiety, które tak bardzo przyczyniły się do zwycięstwa, nie zostały docenione tak, jak mężczyźni, a po wojnie pozostawiono je własnemu losowi. Wiele z nich na nowo musiało uczyć się życia w cywilu.
„Ptaki i Wilki” to lekko zbeletryzowany reportaż mocno bazujący na faktach, od którego naprawdę trudno się oderwać. Autentyzmu przydają mu archiwalne zdjęcia. No i wydanie jest piękne.
Złotą gwiazdkę daję za wiedzę, jaką dała mi ta książka, za rzetelność, z jaką autor pochylił się nad mało znaną rolą wrenek w bitwie o Atlantyk (i nie tylko), za płynny przekład, piękne wydanie oraz za umiejętność wciągnięcia czytelnika w opowieść. Polecam serdecznie.
(M.J.Kursa)

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>