ALEKSANDER SOWA: „WENUS UMIERA” *****

150885956_5800859186606810_6016638419959190579_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. LIRA
Zbrodnia, która stała się kanwą powieści, wydarzyła się naprawdę. Pisała o niej prasa, mówiono o niej w mediach. Zabójcy nie ujęto do dziś, choć co jakiś czas pojawiają się informacje o przełomie w śledztwie.
W Górach Stołowych zostają znalezione ciała dwójki młodych ludzi. Ona była modelką, on synem generała WP. Lokalni śledczy mają wielu podejrzanych i żadnych dowodów. W dodatku przełożeni robią wiele, by utrudnić im prowadzenie śledztwa. Wreszcie sprawa przycicha, zebrane dowody znikają. Ale jest ktoś, kto wciąż pamięta i szuka sprawiedliwości. Generał, ojciec zabitego chłopaka wynajmuje Emila Stompora, którego kariera załamała się po nieudanej akcji w Nadarzynie. Dla pierwszego to szansa na rozwiązanie zagadki śmierci syna i jego narzeczonej, dla drugiego – na nowe życie.
Niesamowita fabuła, świetnie pokazane kulisy pracy policji i polityczno-gangsterskie układy wielu jej pracowników oraz czasy transformacji ustrojowej. Postacie bohaterów ostre, brutalne, bez lukru. No i mnóstwo detali związanych z historią regionu, które wspaniale budują tło powieści.
Czyta się świetnie. Polecam.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>