VERONICA ROTH , „WYBRAŃCY” ⭐️

VERONICA ROTH , „WYBRAŃCY” ⭐️  wyb
PRZEKŁAD: MIŁOSZ URBAN
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO MEDIA RODZINA

Wybraniec… ulubieniec losu, szczęściarz. Każdy marzy, by nim być. By poczuć się pupilkiem fortuny, choćby przez chwilę. Sloane, Ines, Esther, Matt i Albie, bohaterowie najnowszej powieści Veronici Roth zdecydowanie nie podzieliliby tej opinii. Będąc jeszcze nastolatkami, na podstawie tajemniczego proroctwa, zostali wytypowani, by stanąć do walki z Mrocznym – przerażającą, siejącą śmierć i zniszczenie, potężną i niezwykle silną istotą. Istotą niebezpieczną, bo posługującą się magią w sposób, w jaki nie potrafią tego zrobić zwykli śmiertelnicy.
Historia piątki przyjaciół zaczyna się w miejscu niezwykłym dla tego typu powieści– bohaterów poznajemy bowiem 10 lat po zwycięstwie nad Mrocznym. Zwycięstwie, za które zapłacili ogromną cenę. Wprawdzie świat oszalał na ich punkcie, trudno jednak być celebrytą, borykając się jednocześnie z zespołem stresu pourazowego. Sposób, w jaki Veronica Roth pokazuje życie eksbohaterów, jest z pewnością tym, co wyróżnia „Wybrańców” wśród powieści science fiction: nie znajdziecie tu splendoru i chwały zwycięstwa, znajdziecie natomiast złożoność ludzkiej psychiki i wiarygodne psychologicznie postacie, które z różnym skutkiem próbują zmierzyć się ze swoją przeszłością. Autorka miała odwagę przełamać obowiązujące schematy, dzięki czemu wykreowana przez nią Sloan wywołuje w czytelniku różnorodne emocje. To dziewczyna, której życie niewiele dało, zabierając za to niemal wszystko. Takiej właśnie bohaterki potrzebuje literatura fantasy: Sloan imponuje odwagą, idzie pod prąd, walczy z kierowanymi wobec siebie oczekiwaniami. Ma przy tym odwagę podejmować własne decyzje i ponosić ich konsekwencje. Z podobną wirtuozerią wykreowana jest postać jej głównego antagonisty, którego pochodzenie i motywacja pozostają zagadką niemal do ostatniej strony.
„Wybrańcy” to powieść niezwykle dojrzała i dokładnie przemyślana. Możecie być pewni, zgodnie z zasadą Czechowa, że jeśli autorka „powiesi strzelbę na ścianie, to ta strzelba na pewno wystrzeli”. Wydarzenia łączą się ze sobą w spójną, logiczną całość. Wszystkie wątki znajdują swoje wyjaśnienie w finale, a zanim do tego dojdzie, Veronica Roth wielokrotnie zaskakuje dynamicznymi zwrotami akcji i sprawia, że serce czytelnika bije w przyspieszonym tempie.
Wisienką na torcie tej literackiej uczty jest zakończenie, które mogłoby właściwie zamykać powieść, a które jednocześnie otwiera nowe możliwości i zaostrza apetyt na kolejną odsłonę. Czekam na nią z niecierpliwością, chyląc jednocześnie czoła przed polskim wydawcą, dzięki któremu „Wybrańców” otrzymujemy w genialnej oprawie graficznej.
Przyznaję złotą gwiazdkę i gorąco polecam.

(Klaudia Mikołajczyk-Bronka)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>