PATRICK DEVILLE: „TABA TABA” ⭐

PATRICK DEVILLE: „TABA TABA” ⭐  ta_edited
PRZEKŁAD: JAN MARIA KŁOCZOWSKI
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. NOIR SUR BLANC
Na początku lat sześćdziesiątych w stróżówce szpitala psychiatrycznego w Mindin nad Loarą mieszka z rodzicami mały chłopiec. Jego ojciec tu pracuje. Ponieważ dziecko cierpi na dysplazję stawu biodrowego i kuleje, musi przejść operację, po której zostaje unieruchomione w gipsie na półtora roku. Chłopak nigdy tego nie zapomni i przez całe życie będzie podróżował, jakby chciał odrobić tamten czas. Kiedyś zostanie pisarzem. A, gdy w spadku po ciotce przejmie ogromne rodzinne archiwum, postanowi ruszyć śladami swojej rodziny.
Patrick Deville rozpoczyna swoją podróż w przeszłość od roku 1862, kiedy to z Egiptu przybywa do Francji rządzonej przez Napoleona III mała Eugenie-Josephine i ciągnie ją do czasów współczesnych. A my poznajemy nie tylko losy jego rodziny, ale i kawał historii.
Złotą gwiazdkę daję za przepiękny język (ukłony dla tłumacza), za mnóstwo odniesień do literatury oraz za płynność i przejrzystość przekazu. To jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>