ELŻBIETA CHEREZIŃSKA: „ODRODZONE KRÓLESTWO” *****

ELŻBIETA CHEREZIŃSKA: „ODRODZONE KRÓLESTWO” ***** odrodzone kr
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZYSK I S-KA
To już ostatni tom cyklu. Elżbieta Cherezińska na swoją opowieść wybrała czasy, kiedy w historii Polski działo się najwięcej. Po rozbiciu dzielnicowym to właśnie Władysławowi Łokietkowi udało się zjednoczyć pod swoim berłem większość księstw. Ale walka o Królestwo wciąż trwa. Z jednej strony na zjednoczone ziemie ostrzą sobie zęby Krzyżacy, z drugiej – Jan Luksemburski. Wojownicy Trzygłowa przyłączają się do napastników. Kobiety Starszej Krwi wspomagają Królestwo.
Ten tom to intrygi i wojny. To walka o władzę w Zakonie, to ostateczne starcie starej wiary z chrześcijaństwem, to walka o utrzymanie tronu. Dzieje się dużo i szybko, akcja przerzuca się z miejsca na miejsce, magia miesza się z historycznymi wydarzeniami.
Podziwiam autorkę za ogromną wiedzę, jaką musiała zdobyć, by napisać ten cykl. I za odwagę, z jaką do powieści historycznej wprowadziła elementy fantastyki. I za różnorodność postaci, których w cyklu jest mnóstwo, ale są rozpoznawalne, charakterystyczne, indywidualne. Zakończenie cyklu jest podobne do epilogu „Królowej”, a ogólna wymowa całości nieco gloryfikuje naszą historię i władców, ale może to dobrze? Jeśli to sprawi, że rodacy przyswoją sobie wiedzę o dziejach Polski, to jestem za.
Książkę polecam nie tylko wielbicielom historii. Czyta się ją jak powieść sensacyjną. Uprzedzam – należy zacząć od pierwszego tomu, bo się pogubicie.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>