ALEK ROGOZIŃSKI „Nieboszczyk sam w domu” ⭐

ALEK ROGOZIŃSKI „Nieboszczyk sam w domu” ⭐  FB_IMG_1610112050234-01
Książka przekazana przez wyd. FILIA.
Zacznę od wyjaśnienia, dlaczego dałam złotą gwiazdkę. Od czasów „Lesia” Joanny Chmielewskiej nie przypominam sobie, żebym przy lekturze miała niekontrolowane wybuchy śmiechu.
Akcja powieści dzieje się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Małe miasteczko o wiele mówiącej nazwie Morderczo, niewielka kamienica,a w niej…. No właśnie. Trochę dziwni lokatorzy, małżeństwo Maria i Krystian, wścibska starsza pani, Apolonia, Rozalia, do której przyjeżdża jej ojciec, oraz ośmioletnia Pola, spędzająca ferie u babci Apolonii. Oczywiście to nie wszystkie postacie tej książki. Mamy tu pewnego gangstera, młodego mężczyznę, który wpada w ogromne tarapaty, wróża i wiele innych osób. Pomimo dużej ilości postaci, wszystkie są wyraziste i nie trzeba szukać na początku książki w spisie, kto jest kim. W mieszkaniu Marii i Krystiana pod choinką, zostają znalezione zwłoki Świętego Mikołaja. Kim jest denat? Kto dokonał zbrodni? Tego wszystkiego dowiecie się z tej fantastycznej komedii kryminalnej. Znakomicie poprowadzona akcja, humor sytuacyjny, najczęściej wynikający z dialogów, dwoje ośmiolatków z mentalnością, postrzeganiem świata i sposobrem wyrażania emocji dopasowanym do wieku, to nie wszystkie atuty tej książki. Jest tu coś jeszcze. Przemycona przez autora satyra na współczesną Polskę, zaściankowość, mentalność części społeczeństwa. Świetna lektura, poprawiająca nastrój i pozwalająca poprzez śmiech zapomnieć o wszystkich problemach. Gorąco polecam. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>