JOHN BOYNE „CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE”*****

JOHN BOYNE „CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE”***** chlopiec
Tłum. Paweł Łopatka
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. REPLIKA
Okrucieństwo wojny widziane oczyma dziecka i dziecięca przyjaźń, której nie dzieli pochodzenie.
Syn niemieckiego oficera poznaje żydowskiego chłopca. Między obydwoma rodzi się szczególna więź. Mimo brutalnej rzeczywistości, świat dziecka pozostaje nietknięty. Nieważne to, co dookoła, ważne że dla obu chłopców, choć dla każdego inaczej, spotkanie okazuje się pewnego rodzaju wybawieniem.
Autor w bardzo wzruszający sposób pokazał jak niewinny jest obraz wojny widziany oczyma dziecka, które nie aprobuje zła, doszukując się dobra we wszystkich ludziach i wydarzeniach. Pokazał jak eskalacja zła pociąga za sobą wiele niewinnych istot. Jak dużą cenę musimy zapłacić za to kim jesteśmy i co robimy.
Komplet gwiazdek za łzy wzruszenia, za emocje, które momentami rozrywają człowieka od środka. Za narracje i pokazanie wszystkiego z perspektywy małego, niewinnego dziecka. Przyznam uczciwie, że książka zapadnie Wam w pamięć. Trudno będzie Wam się po niej otrząsnąć. Polecam (I. Frankowska)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>