LUIS MONTERO MANGLANO „MUZEUM LUSTER” *****

LUIS MONTERO MANGLANO „MUZEUM LUSTER” ***** montero
PRZEKŁAD: KATARZYNA OKRASKO I AGATA OSTROWSKA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ DOM WYDAWNICZY REBIS.
Madryt 1819 rok. Podczas przebudowy budynku, mającego pomieścić królewską kolekcję obrazów, w podziemiach przyszłego muzeum dochodzi do makabrycznego odkrycia. Najwyraźniej miała tam miejsce zbrodnia. Przy okrutnie okaleczonych zwłokach nieznanego mężczyzny znajduje się wiele zagadkowych znaków, między innymi pewien tajemniczy symbol, który – choć jego znaczenie nie jest nikomu znane – budzi grozę. Zapamiętajcie go, ponieważ jeszcze wielokrotnie powróci na karty powieści. Do wyjaśnienia ani nagłośnienia sprawy jednak nie dojdzie, gdyż wysoko postawione osoby odpowiedzialne za budowę muzeum decydują o zasypaniu wejścia do tej części podziemi – wraz z jej upiorną zawartością.
Rok 2019, również Madryt. Z okazji 200-lecia Muzeum Prado dyrekcja tej szacownej instytucji organizuje Międzynarodowy Konkurs Kopistyczny. Bierze w nim udział grupka artystów z całej Europy, liczących na przyznanie stypendium. Uczestnicy wybierają sobie do skopiowania jeden z obrazów ze słynnej kolekcji muzeum. Tymczasem zamaskowana postać wręcza każdemu z nich zaproszenie na operę, której premierowe przedstawienie odbędzie się w wynajętej specjalnie na tę okazję muzealnej sali. Czy ma to związek z obchodami rocznicy? Nikt nic nie wie. Podczas trwania konkursu dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Zbrodnie nawiązują do słynnych obrazów ze zbiorów galerii, dokładnie odtwarzając ich treść. Policja jest bezradna. Tylko dwie osoby mogą pomóc rozwikłać zagadkę: kopistka-amatorka oraz pewien ekscentryczny znawca symboli…
Kapitalnie skonstruowany, erudycyjny i mrożący krew w żyłach thriller ze sztuką w tle. Nawet się nie domyślacie, ile mrocznych sekretów kryją dzieła takich mistrzów jak Velazquez, Rembrandt, Goja czy Bosch. Bo dobry obraz jest przecież… lustrem.
Powieść dostarczy nie tylko literackich wrażeń. Dowiecie się z niej wielu ciekawych rzeczy na temat historii oraz zbiorów Muzeum Prado. Będziecie wędrować ulicami Madrytu. Obserwować osobliwych ludzi, poznawać tajniki sztuki, śledzić szaleństwo. Zaręczam, że z wypiekami na policzkach. Uznanie dla wydawcy za dodanie do książki kompletu kolorowych reprodukcji występujących w niej obrazów. Całość – rzetelnie, przystępnie i z polotem napisana – zasługuje na komplet gwiazdek. No dobrze, przyznaję: jestem zauroczona malarskim i pełnym grozy klimatem tej powieści. Polecam gorąco.
(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>