ANNA RYBKOWSKA: „UŚMIECH ZIMY. ŚLADY ŻYCIA” *****

ANNA RYBKOWSKA: „UŚMIECH ZIMY. ŚLADY ŻYCIA” ***** 122497840_5282989475060453_8085515983599181784_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. REPLIKA
POD PATRONATEM KZK
Berenika Popielewska jest rozwódką i matką dwojga dorosłych dzieci. Mieszka ze schorowanymi rodzicami nawiedzanymi przez zdziwaczałą ciotkę, pracuje w firmie zajmującej się szyciem zabawek i wciąż wierzy, że trafi jej się w życiu wielka miłość. Na razie jej zapotrzebowanie w tym względzie spełnia Bruno, który pojawia się i znika, kiedy chce.
Nieoczekiwanie Berenika zostaje właścicielką posiadłości w maleńkiej podlaskiej wsi, którą w spadku zapisał jej znany malarz Maksymilian Styks. Warunkiem przejęcia domostwa na własność jest roczny w nim pobyt oraz codzienne wysłuchiwanie zgranych na pendrivie wynurzeń umierającego na nowotwór Maksa.
Jest mroźna, śnieżna zima, kiedy Berenika obejmuje swoje dziedzictwo. Dom jest duży i… dziwny. Przedmioty pojawiają się i znikają. Ktoś z lasu, gdzie ongiś był cmentarz żydowski, obserwuje posesję. Co tu się dzieje?
Anna Rybkowska stworzyła bohaterkę, w której wiele czytelniczek odnajdzie siebie. Berenika jest naiwna mimo wieku, ciepła, nie radzi sobie ani ze sobą, ani z tymi, którzy ją otaczają, a przede wszystkim pozwala się wykorzystywać. Galeria postaci tworząca tło dla głównej bohaterki jest przeciekawa, a ubarwiają ją zdecydowanie specyficzni mieszkańcy pobliskiej wioski. Jako uzupełnienie dostajemy Trzech Muszkieterów, czyli trójcę czarnych kocurów oraz Kumpla, psa porzuconego na mrozie.
Nowy dom Bereniki szybko się zapełnia, a jego gospodyni będzie musiała nie tylko odkryć jego tajemnicę, ale i rozprawić się z własnymi strachami, które nosi w sobie od lat.
Gwiazdki daję za oryginalność, humor, opisy, bogatą galerię postaci, zróżnicowany język dialogów oraz za zagadkę i czekam na kolejny tom.
Polecam „Uśmiech zimy” serdecznie.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>