PIOTR PYTLAKOWSKI: „ICH MATKI, NASI OJCOWIE. NIEWYGODNA HISTORIA POWOJENNEJ POLSKI” ⭐

PIOTR PYTLAKOWSKI: „ICH MATKI, NASI OJCOWIE. NIEWYGODNA HISTORIA POWOJENNEJ POLSKI” ⭐ 122722351_5292006167492117_8452970966907586494_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ DOM WYD. REBIS
Tę książkę powinien przeczytać każdy. To właśnie ten ułamek historii, który wstydliwie pomijamy, bo uwiera. Kala pamięć o bohaterach walczących z okupantem. Czyżby? Prawdziwi bohaterowie pozostaną bohaterami, a zło zawsze powinno być nazwane i napiętnowane.
Mazurzy, Ślązacy, Kaszubi – od lat, od pokoleń mieszkający w jednym miejscu. Rodziny z niemieckimi korzeniami, które za swoją ojczyznę uznawały przynależny im od dawna skrawek ziemi, pracowały na nim, asymilowały się, omijały politykę – chciały po prostu normalnie żyć.
Tak, wojna Polaków strasznie dotknęła. Wielu tych, co przeżyło, nosiło w sobie nienawiść do wszystkiego, co niemieckie. Wielu straciło bliskich i dorobek całego życia, więc szukali sprawiedliwości – przejmowali domy i gospodarstwa po „niemcach” (koniecznie z małej litery). Ale to, co spotkało po wojnie kobiety, dzieci, starców, którzy mieli pecha należeć do „wrogiego narodu”, jest przerażające.
Piotr Pytlakowski zebrał opowieści i wspomnienia osób, które po wyzwoleniu były dziećmi. Wiele z nich wyjechało, wiele do dziś mieszka w Polsce, ale wciąż pamięta to, z czym wtedy przyszło im się zmierzyć. Przeżyły to samo, co w czasie okupacji polskie i żydowskie dzieciaki. Sprawiedliwość dziejowa? Naprawdę?
No i potworna opowieść o tym, co miało miejsce w Aleksandrowie Kujawskim oraz Nieszawie, gdzie banda kryminalistów i sadystów zamordowała setkę cywilów niemieckich, mianując siebie milicją. Zmowa milczenia. Kary nie było.
Przeczytajcie tę książkę. Jest ważna. I nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy narodem wybranym. Jesteśmy tylko ludźmi, nie mamy patentu na anielskość.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>