PIOTR MILEWSKI „”Trans S️yberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” ⭐️

PIOTR MILEWSKI „”Trans S️yberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” ⭐️ 122746821_5296528470373220_3396752935508740575_n
Książka przekazana przez wyd. ŚWIAT KSIĄŻKI.
Warszawa- Sankt Petersburg – Jekaterynburg – Nowosybirsk – Irkuck – Władywostok. Tę trasę przejechał autor koleją, zatrzymując się w wielu miastach. W szalenie ciekawy i przystępny sposób opisał historię budowy kolei, ściśle powiązaną z historią Rosji. Piotr Milewski ma niesamowity dar obserwacji, umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Pokazuje Rosję prawdziwą, nie upiększa, ale też nie neguje. Po prostu obserwuje i opisuje. Na swojej drodze spotyka bardzo ciekawe osoby, między innymi dziewczynę, która widzi dusze. Zwiedza St Petersburg, Moskwę i syberyjskie miasta, takie jak Nowosybirsk,odnajduje ślady dawnych dziejów, widzi współczesną Rosję, zróżnicowaną, często dziwną, ale zawsze fascynującą.
Dzięki tej książce możemy odbyć wspaniałą podróż, poznać kraj, który z jednej strony przeraża, z drugiej ciekawi. Spędzimy wiele dni w pociągach, poznamy mnóstwo osób, poczujemy zapachy (nie zawsze przyjemne, bo często smród wódki i potu), zachwycimy się dziką naturą, obejrzymy zabytki wielkich miast i ukryte uliczki ze starymi, drewnianymi domami. Poczujemy smak wielkiej przygody.
Rewelacyjny reportaż, autor pisze w taki sposób, że czytelnik czuje się współpasażerem kolei. Na koniec cytat „Bo przecież nie ma drugiego kraju, w którym historia tak mocno wiązałaby się z geografią, a geografia z historią.Kraju, w którym geografia mogła być tak potężnym orężem historii. Nie ma też kraju, w którym odległości byłyby tak olbrzymie, a kroniki pełne wydarzeń, w których to nie ludzie byli najważniejsi…” (str.159).
Złota gwiazdka i zapraszam, pociąg już czeka, żeby zabrać nas w wyprawę życia. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>