IRENA WISZNIEWSKA: „TAJEMNICA RODZINNA Z ŻYDAMI W TLE” *****

IRENA WISZNIEWSKA: „TAJEMNICA RODZINNA Z ŻYDAMI W TLE” ***** 121012840_5211027858923282_5987866418374418368_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. MARGINESY
Zasług zwykle nie ukrywamy, winy spychamy w najgłębsze zakamarki duszy i próbujemy o nich zapomnieć. Czasem sumienie popycha nas do jakiejś formy zadośćuczynienia.
Co jednak zrobić, gdy winni są członkowie naszej rodziny? Gdy jakieś zdarzenie wypłynie niespodziewanie i zniszczy to nasze familijne monidło, do którego przywykliśmy? Rodziny już nie wymienimy, łatwiej zepchnąć problem w mroki niepamięci lub udawać, że nigdy nie istniał. Dlatego Irena Wiszniewska bardzo długo szukała rozmówców, którzy znajdą w sobie dość odwagi, by zmierzyć się z winami własnych przodków. I niewielu ich znalazła.
Nie oszukujmy się – wojna wyzwoliła u wielu bohaterstwo i człowieczeństwo w jego najpiękniejszym przejawie, ale i obudziła potwory, które w nas drzemią. Ta książka to spotkanie z potomkami, którzy chcieli wiedzieć. Bali się tej wiedzy, ale szukali. Teraz boją się oceny. (Kłania się dziadek z Wermachtu.) Boją się oceny siebie poprzez pryzmat czynów przodków. Dlaczego mnie to nie dziwi?
To bardzo szczególna książka, bo więcej niż o tamtych pokoleniach mówi o naszym. I przypomina, że rodzinne traumy sprzed lat wciąż nam dokuczają.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>