ANNA KASZUBA – DĘBSKA: „BRUNO. EPOKA GENIALNA” ⭐

ANNA KASZUBA – DĘBSKA: „BRUNO. EPOKA GENIALNA” ⭐ 120998935_5211035465589188_7145412630935785075_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK
W zasadzie niewiele o nim wiemy na pewno. Zostały wyciągnięte z pamięci znajomych wspomnienia, wzmianki w listach z tamtych czasów, legenda o niedokończonej powieści, artykuły w prasie literackiej, rysunki (wedle niektórych pornograficzne), kilka nowel, opowiadań. Kiedy mowa o Schulzu, zwykle wypływają dwa tytuły: „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”. A przecież zostało po nim o wiele więcej.
Kochany i kochający syn. Wybitny, utalentowany uczeń. Nauczyciel, który nie znosił swojej pracy. Głodny świata i nowinek malarskich, literackich, choć najbezpieczniej czuł się w Drohobyczu. To, o czym pisał, filtrował przez własne przeżycia i wrażliwość. Jako zjawisko w literaturze był wyjątkowy. Zginął jak wielu jego pobratymców – anonimowo.
Anna Kaszuba – Dębska zrobiła coś niesamowitego – pokazała Brunona Schulza poprzez listy, jego twórczość, klimat miasteczka, w którym mieszkał, jego podróże, wreszcie epokę, w jakiej przyszło mu żyć. A przy okazji przeniosła czytelnika w czasie. Za tę podróż w przeszłość i za to, że dzięki lekturze zobaczyłam człowieka, a nie hasło w encyklopedii, daję złotą gwiazdkę, a Wam książkę serdecznie polecam.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>