HANKA GRUPIŃSKA „Daleko wysoko. Tybetańczycy bez ziemi” *****

HANKA GRUPIŃSKA „Daleko wysoko. Tybetańczycy bez ziemi” ***** 120998334_5211287258897342_9211762020529845534_n
Ksiązka przekazana przez wyd. WIELKA LITERA.
„Takie minimalne życie prowadzę. I coś w nim pięknego odnajduję. Czy w Europie, w Polsce mogę takie minimalne życie prowadzić? A może nie uczestniczyć w pełni można tylko w nieswoich matecznikach?” (str.31).
Zaczęłam od cytatu. Bo ta książka to kompendium wiedzy o Tybecie, ale przede szystkim o ludziach. Ludziach bez ziemi, bez państwa, chroniących się przed chińską dyktaturą w Indiach. Autorka opisuje ludzi, bardzo różnych o często poplątanych losach. Są tu mniszki, mnisi, lekarze, sprzedawcy. Zwylki ludzie, którzy dzięki buddyzmowi, potrafią znaleźć w sobie pokorę i zadowolenie z życia. Autorka opisuje też chińską okupację, więzienia, egzekucje. To bardzo mądra i ważna książka, która pozwala czytelnikowi zrozumieć i może przejąć coś dla siebie. Mnóstwo opowieści, ciekawostek, szalenie ciekawy rozdział o medycynie. Wspaniała podróż może nie do Tybetu, ale w głąb człowieka. Najwyższa ocena i uważam tę książkę za lekturę obowiązkową. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>