NATAŁKA BABINA: „BODAJ BUDKA” ⭐

NATAŁKA BABINA: „BODAJ BUDKA” ⭐ 121064204_5216457535046981_7285429801602450813_o
PRZEKŁAD: ANNA KORZENIOWSKA – BIHUN
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ DOM WYD. REBIS
Książka mnie zachwyciła, a przekład rzucił na kolana – to na początek.
Fabuła ociera się o fantastykę, ale czy na pewno? Oto pięćdziesięcioletnia Ałła Bobylewa kupuje pierwszy w życiu dom pod rodzinnymi Dobratyczami. Dom zwany Budką to stara budowla pamiętająca jeszcze czasy polskich dróżników. I chyba nie tylko. Miejsce jest dziwne i dzieją się w nim niesamowite rzeczy. Ginie przyjaciółka Ałki, a potem następuje atak. Zło przychodzi z nieba i wychodzi z ziemi. Nie ma od niego ucieczki. Robi się strasznie. Czy zagrożonym ludziom przyniesie pomoc gadający kot i krążąca po łące Śmierć? Czy znajdą w sobie dość sił, by pokonać zło, które wciąż się odradza?
Tyle fabuła. Ale to jedynie powierzchnia tej niesamowitej książki. Gdy sięgniemy głębiej, zobaczymy opowieść o wielkiej stracie. O tym, jak sami pozbawiamy się tego, co najważniejsze – tożsamości, indywidualności i odczucia własnej ziemi. Przestajemy być sobą, by nie odstawać od innych. Zapominamy. Stajemy się tłumem, nie jednostką. Odcinamy się od korzeni.
Za mój zachwyt, za cudowny język, za pomysł, za wspaniały przekład i przekaz daję złotą gwiazdkę, a Was zachęcam do lektury. Akcja toczy się na Białorusi, tuż za polską granicą (!). Ale równie dobrze mogłaby toczyć się u nas. Ta powieść to ostrzeżenie – przypomnienie, że słowa, które tracą wartość, znaczenie, niosą tylko zagładę.
M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>