MAŁGORZATA I MICHAŁ KUŹMIŃSCY: „KAMIEŃ” ⭐

MAŁGORZATA I MICHAŁ KUŹMIŃSCY: „KAMIEŃ” ⭐ 121315187_5232556630103738_4816538040091822363_o

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. DOLNOŚLĄSKIE

Kuźmińscy to wyjątkowe zjawisko w polskim kryminale. Ich powieści są rozpoznawalne nie tylko z powodu dwójki głównych bohaterów, ale przede wszystkim dlatego, że pokazują nas i naszą rzeczywistość bez znieczulenia.

Na terenie romskiej osady zostaje znalezione ciało małego chłopca. Dziecko ma jasną karnację i włosy. Jaki przekaz idzie w świat? Romowie zabili białe dziecko. Jakby tego było mało, policja odkrywa w osadzie kilkuletnią jasnowłosą dziewczynkę wychowywaną przez jedną z romskich matek. Wniosek? Romowie porwali inne białe dziecko.

Konflikt, który w tej okolicy tlił się od dawna, teraz narasta. Jak i coraz bardziej jawna wrogość wobec Romów. Tutejsza policja nie przejmuje się za bardzo; zależy im głównie na szybkim zakończeniu śledztwa. Jednak komenda wojewódzka woli trzymać rękę na pulsie – o pomoc prosi Ankę Serafin. Wkrótce na miejscu pojawia się Bastian Strzygoń poszukujący nośnego tematu oraz tajemnicza Sylwia, która podaje się za przedstawicielkę fundacji działającej na rzecz Romów.

Co naprawdę zdarzyło się na obrzeżach romskiej osady? Czy Ance uda się przełamać nieufność Romów i pomóc im, zanim padną ofiarą wszechwiedzących mediów i tutejszej wrogości?

Ta powieść pokaże Wam mechanizm manipulacji opinią publiczną, łatwość, z jaką można sterować ludźmi, bezkarność tłumu i beznadzieję tych, którzy stają się jego ofiarami. Ta książka jest straszna i gorzka, bo prawdziwa. Wiele w niej wątków, które jeżą włos na głowie i każą sobie zadać pytanie: gdzie podział się nasz gatunkowy instynkt samozachowawczy? Dlaczego tak bezmyślnie wierzymy wszelkiej maści oszustom?

Złotą gwiazdkę daję za umiejętność wykreowania dwójki irytujących bohaterów, za wrażliwość społeczną pozwalającą pokazać całe spektrum ludzkich reakcji, wreszcie za niesamowicie skonstruowaną fabułę, która nie pozwala odłożyć książki.

Polecam wszystkie tytuły tej pary.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>