MARIUSZ SZCZYGIEŁ: „LÁSKA NEBESKÁ” ⭐

MARIUSZ SZCZYGIEŁ: „LÁSKA NEBESKÁ” ⭐  119392828_5084558574903545_2485724694150700252_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. AGORA
To wznowienie, ale dołączono do książki niesamowite zdjęcia legendy czeskiej fotografii Josefa Sudka. Każdemu zdjęciu towarzyszy króciutki tekst – wspomnienie, anegdota.
W poszczególnych rozdziałkach znajdziecie dywagacje na temat czeskiej kinematografii, literatury, mentalności Czechów. A wszystko napisane z humorem i ciepłem. To niesamowite, że Polak potrafi tak zrozumieć ducha innego narodu.
Urzekły mnie te opowieści, te gawędy. Ale i zazdrość poczułam. Bo 80% Czechów nie tylko czyta, ale dysponuje własnymi trzypokoleniowymi bibliotekami domowymi. Bo nawet napisy gryzmolone w toaletach oddają czeskie poczucie humoru i inteligencję piszących. Bo u nas górski bar z wypisanym cennikiem, ale bez gospodarza zostałby natychmiast ograbiony przez naszych sprytnych ziomków. Bo nie wpadlibyśmy na pomysł, by wymyślić sobie nieistniejącego geniusza i dorobić mu cały życiorys.
Czytając tę niewielką książkę, czułam się, jakbym piła z czystego źródła, a coraz rzadziej to mi się zdarza. Polecam ją serdecznie tym wszystkim, którzy lubią delektować się lekturą.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>