ÉRIC-EMMANUEL SCHMITT „KOBIETA W LUSTRZE” ⭐️

ÉRIC-EMMANUEL SCHMITT „KOBIETA W LUSTRZE” ⭐️ 119588632_5089526451073424_4201654310981662783_n
Tłum. Łukasz Muller
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK
„Nasze myśli nie ograniczają się tylko do tego, co spostrzegamy czy mówimy. Mamy sekretne korytarze schowane za ścianami, ukryte szafy, tajemne szuflady. Gromadzimy tam niekiedy nasze żale, ambicje, lęki. Wszystko jest w porządku do czasu, aż któregoś dnia zabezpieczenia puszczają i to tryska na zewnątrz, wychodzi.” (str.195-196)
W książce poznajemy trzy zupełnie różne kobiety; Anne z Brugii żyjącą na przełomie XIII i XIV wieku, mistyczkę; Anne Lee, aktorkę z XXI wieku, której życie zaczyna wymykać się spod kontroli oraz Hannę von Waldberg, która w 1905 roku pisze listy do swojej ukochanej przyjaciółki, której opowiada o fascynacji psychoanalizą i naukami Freuda.
Każda z kobiet próbuje spełnić się w roli żony, matki i siostry. Żyją w różnych czasach, podlegają innym zasadom, które narzuca społeczeństwo. Mimo, że różni je wszystko to łączy je jedno podstawowe pytanie: czy rolę, którą odgrywają można nazwać życiem? Czy przez wzgląd na religię, konwenanse i oczekiwania bliskich, nie umyka im coś szczególnego? Dlaczego nie mogą czuć się w pełni szczęśliwe i spełnione?
Wspaniała historyczna podróż przez czas i historię. Niesamowicie fascynujące postacie kobiet, w których jak w lustrze, możemy odnaleźć kawałki siebie. Z charakterystyki trzech kobiet wyłania się jedna, ponadczasowa, którą jest każda z nas. Piękna treść, którą można cytować całymi fragmentami. Filozoficzne odniesienia do tego, czego pragną kobiety, z czym musza się mierzyć we własnym życiu, czego sobie odmawiają i jak to wszystko wygląda z perspektywy ich samych.
Przyznaję złotą gwiazdkę za niesamowitą lekturę i przepiękne wydanie. Wspaniała lektura dla każdej kobiety, idealnie nadaje się na prezent. Polecam gorąco. (I. Frankowska)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>