ZADIE SMITH: „PRZEBŁYSKI” *****

ZADIE SMITH: „PRZEBŁYSKI” ***** 118804304_5032532773439459_2047081043157131617_o

TŁUMACZENIE: JACEK DEHNEL, MAGDA HEYDEL, KATARZYNA JANUSIK, MICHAŁ KŁOBUKOWSKI, JERZY KOZŁOWSKI, MICHAŁ RUSINEK, ANNA SAK, ANNA SKUCIŃSKA, PIOTR TARCZYŃSKI

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK

To zbiór esejów bardzo aktualny, bo opisujący rzeczywistość, jaka od kilku miesięcy stała się udziałem całego świata – pandemii i lockdownu.

Zadie Smith pokazuje reakcję ludzi, których zna, na to, co się dzieje. Ich strach, niepewność jutra, próby dostosowania się do nowych warunków, podziały, jakie pogłębiła pandemia. Odnosi się też do polityków, których naczelnym hasłem stała się pogarda – wirus chyba bardziej niebezpieczny niż Covid. I do sztuki w każdym jej przejawie – próbuje odpowiedzieć uczciwie na pytanie, dlaczego sama pisze.

Ta niepozorna, cienka książeczka to właściwie poszukiwanie odpowiedzi na pytania, jakie zadaje sobie wielu z nas. Co w nas zmieniła pandemia? Na ile jeszcze obchodzi nas drugi człowiek? Czy w ogóle nas obchodzi? Jak nas zmieniła izolacja?

To wyjątkowa pozycja, nie tylko ze względu na tematykę i nazwisko autorki, ale też przekład, którego podjęli się najlepsi. Nie przegapcie jej. Zostanie z Wami na długo.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>