PAWEŁ SOŁTYS: „NIERADOŚĆ” ⭐

PAWEŁ SOŁTYS: „NIERADOŚĆ” ⭐ 118886007_5042288749130528_1911168869876773187_o

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZARNE

Lubicie opowiadania? Te ulotne odpryski codzienności, chwile uchwycone w słowach? Ja lubię ogromnie i żal mi, że tak niewiele trafia na rynek wydawniczy.

Na początek przyjrzyjcie się okładce – genialnie współbrzmi z zawartością tego niewielkiego objętościowo, a niezwykle emocjonalnego w wymowie tomiku. Nieradość… Coś pomiędzy; jeszcze nie smutek, ale już nie wesołość. Przystanek, na którym każdy z nas wysiadał lub wysiądzie przynajmniej raz w życiu. Jest w nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przypomina o sobie, kiedy wracają wspomnienia, gdy przed oczami stają znajome twarze, sytuacje, widoki. Znienacka wypływa na powierzchnię pamięci i zaskakuje swoją intensywnością.

Paweł Sołtys uchwycił w tych swoich mikroopowiadaniach ludzi, zwierzaki, nastroje. Zatrzymał momenty odchodzenia, myśli, miejsca. Wziął czytelnika na wędrówkę bardzo szczególną; pokazał to, co zwykle nam umyka. I użył do tego pięknego, poetyckiego języka nabrzmiałego od zaskakujących metafor, plastycznego i przejmującego, ale pozostawiającego miejsce dla naszej własnej wyobraźni. Przypomniał o tym, co każdy z nas w sobie nosi.

Polecam serdecznie tę książkę Waszej uwadze. Jest idealna do powolnego smakowania, do podróży w siebie. To jedna z tych lektur, które odczytuje się na nowo po jakimś czasie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>