WACŁAW ŚWIĄTKOWSKI: „SUWALSZCZYZNA I OKOLICE NAD NIEMEŃSKIE” *****

WACŁAW ŚWIĄTKOWSKI: „SUWALSZCZYZNA I OKOLICE NAD NIEMEŃSKIE” ***** 109569741_4779206848772054_9033674509613666039_o
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PRYMAT
Lubicie reprinty? Ja uwielbiam; czuję się wtedy, jakbym zajrzała za kotarę odsłaniającą przeszłość. Ta niepozorna książeczka to reprint właśnie – spisywany od pierwszej wycieczki w 1903 roku, wydany w 1926 na koszt autora. Zachowano w niej archaiczną pisownię i zrobione przez autora zdjęcia.
1903 rok, a więc czas owej wycieczki, to jeszcze czasy zaborów. Przypominają o tym wizytowane przez autora wsie i miasteczka – w jednych szyldy wypisane są cyrylicą, w innych niemieckim gotykiem, a wśród mieszkańców dominują dwa języki: litewski i polski.
Jakież tu piękne, poetyckie opisy znajdziecie! Dziś mogą wydawać się nieco naiwne, ale są tak pełne zachwytu i tak plastyczne, że trudno się od nich oderwać. I doskonale obrazują uczucia Polaka, który zwiedza kresy dawnych rodzimych ziem, przypominając sobie ich historię i wzbogacając opowieść fragmentami wierszy.
Polecam Waszej uwadze tę skromną książeczkę. Krajobrazów w niej opisanych już dziś nie zobaczycie, ale może warto wybrać się na tę wycieczkę w przeszłość, by je przywołać słowem i wyobraźnią?
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>