M.L. LONGWORTH: „MORDERSTWO NA ILE SORDOU” ⭐

M.L. LONGWORTH: „MORDERSTWO NA ILE SORDOU” ⭐ 110069580_4788836797809059_4319322972262548031_o
TŁUMACZENIE: MAŁGORZATA TRZEBIATOWSKA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. SMAK SŁOWA
Ten tom cyklu pokochają bez wątpienia miłośnicy klasycznych kryminałów.
Niedaleko Marsylii leży (fikcyjna) wysepka Sordou. Znajduje się na niej jedynie prowadzony przez małżeństwo Le Bonów hotel, do którego przypływają pierwsi goście oraz stara latarnia morska doglądana jeszcze czasem przez byłego latarnika Prospera zamieszkującego odległą część wyspy. Wśród nowo przybyłych jest sędzia Antoine Verlaque i Marine Bonnet, którzy zamierzają oderwać się od miejskiej codzienności i wreszcie odpocząć, przyjaciółka Marine Sylvie, podstarzały aktor filmowy z żoną i pasierbem, starsze małżeństwo z USA, emerytowany nauczyciel literatury z poetyckim zacięciem oraz dawny kolega Verlague’a ze studiów z małżonką.
Obsługa hotelu dwoi się i troi, by zapewnić gościom jak najlepsze warunki pobytu, a przy okazji wypromować miejsce. I w tych sielankowych okolicznościach zostaje popełnione morderstwo… Kto zabił i dlaczego? Czy zabójcy należy szukać wśród zgromadzonych na wyspie ludzi? Jaką przeszłość ukrywają goście i personel hotelu? Czy sędziemu, jego współpracownikowi komisarzowi Paulikowi oraz Marine uda się rozwiązać tę zagadkę?
Poczułam się, jakbym wróciła do klasyki w jej najlepszym wydaniu. Oczywiście pierwsze skojarzenie to niezapomniana Agatha Christie. Ale M.L.Longworth poprowadziła akcję po swojemu, nie ustępując mistrzyni. Od pierwszych stron książki czytelnik dostaje mnóstwo informacji na temat personae dramatis. Od pierwszych stron poddaje się wakacyjnemu rozleniwieniu narzuconemu poprzez opisy okolicy i podawanych w hotelu posiłków. Cóż dziwnego, że przy okazji nieszczęśnik robi się głodny? A do tego plastyczni, realni bohaterowie i rozgrzany do czerwoności tryb myślenia, bo przecież szukamy skrupulatnie wszelkich poszlak, by rozwiązać zagadkę kryminalną. Za to, że nie potrafiłam oderwać się od książki, za moje czytelnicze zaangażowanie daję złotą gwiazdkę i niecierpliwie czekam na kolejny tom cyklu, a Wam tę lekturę serdecznie polecam.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>