CHRISTY LEFTERI „PSZCZELARZ Z ALEPPO” *****

CHRISTY LEFTERI „PSZCZELARZ Z ALEPPO” ***** 114899948_4793217310704341_6669103146082132042_n
Tłum. AGNIESZKA SOBOLEWSKA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. LITERACKIE
Nuri wraz ze swoją rodziną mieszka w Aleppo. Piękne, tętniące życiem i kolorami miasto okazuje się idealnym miejscem do życia. Prowadząc pasiekę, Nuri może jednocześnie spełniać się zawodowo i utrzymywać niesłabnący kontakt z naturą. Pszczoły są dla niego tak samo ważne, jak bliska rodzina.
Kiedy nad Aleppo nadciągają chmury, a na domy zaczynają spadać bomby, wszystko staje się nieważne. Nuri musi uciekać. Zabierając ze sobą żonę Afrę, która w wyniku bombardowania straciła wzrok, złamane serce i wspomnienia z pięknego życia, które prowadził, Nuri wyrusza w niebezpieczną podróż do Anglii szukając bezpiecznego schronienia. Co spotka go w czasie tej trudnej drogi? Ile będzie musiał poświecić, żeby znaleźć azyl? Czy człowiek nagle pozbawiony wszystkich dóbr jest w stanie zapomnieć i podnieść się z traumy jaką zafundowała mu wojna?
Wzruszająca historia, wielowymiarowa, wprawiająca człowieka w przygnębienie ale i dająca nikłą nadzieję na to, że po burzy zawsze wychodzi słońce. Słońce, które nie daje już tyle radości, nie ogrzewa serca pochłoniętego przez mroki przeszłości ale pozwala na chwilę odetchnąć. To także historia o ludziach, którzy tak jak Nuri i Afra, musieli uciekać z miejsc, które kochali, zostawiając za sobą wszystko co znane. To wstrząsający obraz życia na uchodźstwie, pogrążonej w żałobie Syrii i krajów, które próbowały wyciągnąć rękę do wygnańców. Przyznaję komplet gwiazdek i bardzo polecam. (I. Frankowska)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>