JACEK KOPROWICZ: „OTCHŁAŃ” *****

JACEK KOPROWICZ: „OTCHŁAŃ” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. MANDO 106518757_4705144946178245_3754441219583161528_o

18 lipca 1948 roku na płytkim jeziorze Gardno doszło do tragedii. Podczas wycieczki do Rowów utonęło 21 dziewczynek i 4 dorosłe kobiety. Dziewczęta przebywały na obozie harcerskim i dla większości z nich miało to być pierwsze spotkanie z morzem. Nigdy go nie zobaczyły.

Jacek Koprowicz, scenarzysta i reżyser, opierając się na faktach i własnej wyobraźni, na kartach powieści odtworzył przebieg tragedii, podbudował ją mistyką i postawił przed czytelnikiem pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Oto mamy 2018 rok. Od dramatu, jaki rozegrał się na Gardnie upłynęło siedemdziesiąt lat. Joanna, jedna z tych, które wtedy zginęły, jest już patronką wielu drużyn harcerskich. Teraz zaczyna jej się przyglądać Kościół. Dlaczego? Bo we wspomnieniach bliskich i znajomych Joanna przetrwała jako bardzo wierząca, religijna dziewczynka. Bo wielu pamięta, że miała wizje, które się sprawdzały i przepowiedziała, że umrze młodo. Bo do dziś te koleżanki, które były z nią najbardziej związane, czują jej obecność w najważniejszych momentach życia. Bo są tacy, którzy twierdzą, że po śmierci jej ciało zniknęło.

Jaka jest prawda? To ma ustalić wybrany przez kurię postulator, ksiądz Jan Radlicz. Kościół nie żąda wiele – do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego potrzebuje wiarygodnych świadków. A jednak… Nie, nie będę Wam opowiadać fabuły. Powiem tylko, że to niesamowita, realistyczna opowieść o traumatycznych dla dzieci, które przeżyły wojnę i niejedno widziały, czasach. Dzieci pogodzonych i zbuntowanych. Dzieci wierzących głęboko w sens każdej śmierci i tych, które przestały już wierzyć w cokolwiek. To opowieść o dniu, który na zawsze zaważył na życiu kilku dziewczynek – Ewy, Stefy i Basi.

To straszna książka, bo opowiada o wojnie oglądanej oczami dzieci, które dojrzewały szybciej niż powinny. To historia wojennej Łodzi. To też opowieść o walce o swoje przekonania (wątek Ewy) i o wyrzutach sumienia, które nie pozwalają normalnie żyć.

Przyznaję, że nie mogłam się od książki oderwać, a odpowiedzi na pytania, jakie we mnie zostawiła, będę jeszcze długo szukać. Polecam tym, którzy lubią się nie zgadzać ze sobą i światem. Pamiętajcie – każdy z nas ma swoją własną otchłań.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>