MONIKA ODROBIŃSKA „DZIECI WYGNANE. TUŁACZE LOSY MAŁYCH POLAKÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ” ⭐️

MONIKA ODROBIŃSKA „DZIECI WYGNANE. TUŁACZE LOSY MAŁYCH POLAKÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ” ⭐️
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK HORYZONT 106677737_4696935390332534_8079171693622422187_n

„… tam, gdzie ideologia staje się ważniejsza niż człowiek, dla tego ostatniego musi się to skończyć wyrokiem śmierci” – M. Odrobińska (str. 11)

W reportażach zawartych w książce przedstawione zostały losy dzieci, którym udało się uciec z Rosji sowieckiej i wrócić do Polski. Poznajemy młodziutkich wygnańców, których nie ominął głód i katorżnicza praca na Syberii, a także ich tułaczą podróż do kraju odbywającą się okrężną drogą, często pełną nieprzyjemnych wspomnień. Droga do domu wiodła przez dawną Persję, Liban, Palestynę, Nową Zelandię, a także Afrykę, Australię czy Meksyk.

Jak wyglądała codzienność w osadzie Udacznyj, nazywanej „Udanym osiedlem”, które nie było niczym innym jak zwykłym łagrem, do którego trafił ośmioletni Mirosław? Jak wyglądała tułacza podróż Aleksandry, której mama Albina Wawryka uratowała blisko pięćdziesięcioro dzieci z radzieckich dietdomów, a malutkiej Aleksandrze poświęcała bardzo mało czasu? Jak funkcjonowały dietdomy? Kto nauczył małego Mieczysława robić walonki i jak ta umiejetność wpłynęła na jego życie na Syberii?

Bohaterowie reportaży, z perspektywy dzieci, którymi wtedy byli, opisują swoje historie: jak szybko musiały zacząć zachowywać się odpowiedzialnie, jak głodne i wycieńczone pracowały ponad siły, a także o tym, jak próbowały po wojnie znowu stać się dziećmi. Okupacja sowiecka zmieniła w ich życiu wszystko, a wspomnienie Wielkiego Głodu zostało z nimi na zawsze. Jeszcze wiele lat po tych traumatycznych przeżyciach, niektóre z dzieci miały nawyk chowania chleba w różnych miejscach.

Przyznaję złotą gwiazdkę za dużą dawkę emocji, za historie, które wstrząsają czytelnikiem oraz zdjęcia z prywatnych zbiorów bohaterów. Autorka dotarła do osób, których przeżycia nie tylko wywołują pokorę we współczesnym człowieku, ale także zasługują na pamięć i chęć pielęgnowania tej ich trudem zdobytej wolności. Polecam serdecznie (I. Frankowska)

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „Monika Odrobińska DZIECI WYGNANE TUŁACZE LOSY MAŁYCH POLAKÓW w CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ PRAWDZIWE HISTORIE HORYZONT znak”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>