DOMINIKA BUCZAK „Dziewczyny z placu” ⭐️

DOMINIKA BUCZAK „Dziewczyny z placu” ⭐️

Książka przekazana przez wyd. WIELKA LITERA.

105992672_4687021751323898_7348544634436061627_o

Dalsze losy bohaterów poprzedniej książki tej autorki „Plac Konstytucji”. Maria, Zosia, synowa Marii, Irena. To główne bohaterki tej powieści. Życie na Placu Konstytucji toczy się na pozór zwyczajnie. Ludzie borykają się z codziennymi problemami, kobiety rodzą i wychowują dzieci, pracują, dbają o dom. Jednak bohaterom powieści przyszło żyć w okresie przełomowym. Rok 1968, antysemityzm, wyjazdy z Polski obywateli pochodzenia żydowskiego, Solidarność, stan wojenny, potem przemiany ustrojowe. To wszystko determinuje życie mieszkańców. Ścierają się światopoglądy, zmieniają wartości. Paradoksalnie te wszystkie wydarzenia dają im siłę, pozwalają odkryć siebie, odkurzyć prawie zapomniane marzenia. Moim zdaniem najbardziej interesującą postacią jest Irena, żona Adama, syna Marii. Szara myszka, zakochana w przystojnym Adamie, a z drugiej strony zaangażowana w swoją pracę, odważna dziennikarka. Po kilku latach małżęństwa przypadkowo odkrywa sekret swojego męża. Czy nauczy się z tym żyć?

Autorka fantastycznie pokazuje codzienność, prawie dzień po dniu, życie głównych postaci. Jednocześnie osadza to w naszej najnowszej historii. Kompendium wiedzy o współczesności, od lat powojennych do czasów obecnych. Powieść do bólu prawdziwa, napisana świetnym językiem, mająca genialną konstrukcję. Za to wszystko, za bohaterów, wzruszenia, emocje i niesamowity klimat złota gwiazdka. Nie omińcie tej lektury. Naprawdę warto. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>