MAŁGORZATA I MICHAŁ KUŹMIŃSCY: „PIONEK” *****

MAŁGORZATA I MICHAŁ KUŹMIŃSCY: „PIONEK” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. DOLNOŚLĄSKIE

75294219_4691627544196652_2297135125967726037_o

Sebastian Strzygoń po stracie pracy w brukowcu zaczyna działać na własną rękę jako bloger. To, co przeżył w Murzasichlu, zaostrzyło jego apetyt na sensacje i wyrobiło przekonanie, że potrafi o nich pisać. Kiedy jego kondycja finansowa zaczyna pikować w dół, desperacko poszukuje tematu, który zwiększy zasięg bloga. I znajduje.
W Gliwicach zostaje zamordowana młoda studentka. Powraca temat Wampira z Szombierek Normana Pionka, któremu niedługo kończy się kara. Bastian prosi o pomoc antropolożkę Ankę Serafin. Ma nadzieję, że uda się jej przeprowadzić wywiad ze skazanym za trzy zabójstwa Pionkiem. Oboje nie mają pojęcia, w co się pakują. Wyniki oficjalnego śledztwa nie mają nic wspólnego z prawdą.

Powieść Kuźmińskich to dużo więcej niż kryminał. Autorski duet świetnie rysuje tło; każdy szczegół dodaje obrazowi wyrazistości, podsuwa przed oczy czytelnika elementy dalszego planu. Cała konstrukcja książki jest przejrzysta, rozpisana na głosy i charaktery bohaterów opisami, sytuacjami, przemyśleniami poszczególnych osób. Wątkowi kryminalnemu wcale nie ustępuje wątek społeczny mistrzowsko poprowadzony i to on właśnie zostawia w czytelniku najwięcej pytań. No i ta dwójka prowadząca swoje śledztwo – zadziorni, niepokorni, walczący z własnymi problemami, czasem mało sympatyczni, a przecież mający w sobie więcej czułości i zrozumienia dla bliźnich niż niejeden z nas. I ten tytuł, który każe się zastanowić, do jakiego stopnia sami jesteśmy pionkami (Pionkami).

Książkę serdecznie polecam. Mnie już Kuźmińscy podbili od pierwszej powieści i bardzo się cieszę, że lektura kolejnych przede mną.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>