MACIEJ SIEMBIEDA: „WOTUM” *****

MACIEJ SIEMBIEDA: „WOTUM” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. AGORA

Obraz może zawierać: tekst „Zabójczo Zabójczo dobra powieść Mariusz Czubaj WOTUM MACIEJ SIEMBIEDA”

O jasnogórskim obrazie Czarnej Madonny słyszeli wszyscy. Jak wielu wie, że w kościele w małej wiosce znajduje się najstarsza kopia tego obrazu? I że do tej pory żaden fachowiec nie miał szans, by ją zbadać i określić czas jej powstania?

Na Jasnej Górze dochodzi do próby profanacji cudownego obrazu. Sprawca zostaje zatrzymany i uznany za chorego psychicznie, ale definitor zakonu paulinów zgłasza sprawę do IPN-u ze względu na kolejne groźby, o które podejrzewa sektę sięgającą korzeniami do czasów Jana Kazimierza. Do rozwiązania sprawy zostaje wyznaczony prokurator Jakub Kania. Czy uda mu się odnaleźć trop, nim będzie za późno? Jaka tajemnica łączy dwa identyczne wizerunki Czarnej Madonny? Czy wizyta w paryskim opactwie Saint-Germain-des-Pres pomoże w wyjaśnieniu sprawy? Jakie motywy kierują Szamanem, jednym z najbogatszych Polaków, który finansuje remont kościoła w Bogorii?

W powieści fikcja tak splata się z rzeczywistością, że czytelnik szybko przestaje się zastanawiać, co jest prawdą, a co wymysłem. Smaczku dodają fabule perfekcyjnie dawkowane szczegóły historyczne. Dodają smaczku i pozwalają snuć własne hipotezy. Dzieje się dużo i szybko, dialogi są świetne, współczesne tło realne do bólu (szczególnie, kiedy mowa o działalności rodzimego Kościoła i histerycznych reakcjach niektórych wiernych). Nie brakuje w powieści inteligentnego humoru, nie brakuje napięcia, a epilog pozostawia furtkę czytelniczej wyobraźni.

Książkę polecam nie tylko wielbicielom Macieja Siembiedy. To naprawdę świetna lektura, która pozwoli Wam oderwać się od kłopotliwej codzienności, docenić własną historię i zweryfikować poglądy na temat intencji niektórych kościelnych hierarchów.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>