ANTOLOGIA: „STULECIE KRYMINAŁU” *****

ANTOLOGIA: „STULECIE KRYMINAŁU” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. IV STRONA

Ten zbiór kryminalnych historii powstał w ramach konkursu z okazji 100-lecia policji. Pierwsze 4 opowiadania to mocny akord skomponowany przez doskonale znanych autorów: Ryszarda Ćwirleja, Wojciecha Chmielarza, Roberta Małeckiego i Annę Bińkowską, przy czym każde z nich wybrało ten okres, w którym czuje się najlepiej. Tu nie jestem w stanie wybrać najlepszego opowiadania, bo wszystkie mi się podobały.

Cześć druga to kryminał retro ( Ewa Spławska, Marcel Woźniak, Grzegorz Skorupski, Margota Kott, Joanna Jędrusik). Każde opowiadanie ma świetnie skonstruowaną fabułę i tło historyczne. Wszystkie są na wysokim poziomie, a każde porusza inną tematykę.

Trzecia część to kryminał współczesny (Sebastian Imielski, Katarzyna Skręt, Magdalena Lewandowska-Rosa, Stefan Weisbrodt, Joanna Kłosińska). Wszyscy autorzy mają duży potencjał i naprawdę niezłe pomysły.

Część ostatnia to opowiadania, których akcja toczy się w przyszłości (Łukasz Szuster, Rafał Pawlak, Maciej Koncman, Rafał Lewandowski). Tu autorzy pokazali, że nie tylko maja pazur, ale i wyobraźnię. Niezbyt radośnie zapowiada się dla ludzkości ta przyszłość, którą kreują, ale wszystkie historie są fascynujące.

Rzadko się zdarza tak trzymająca poziom antologia. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Polecam tę książkę nie tylko na czasy zarazy. Znajdziecie w niej odbicie przeszłości, współczesności i wyobrażenie świata, który nastąpi po nas. Mnie osobiście najbardziej podobała się przeszłość obudowana klimatem tamtych lat i przywracająca naszej pamięci czasy, które dawno minęły.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>