CHRIS CANDER: „CIĘŻAR PIANINA” *****

CHRIS CANDER: „CIĘŻAR PIANINA” *****

TŁUMACZENIE: ELŻBIETA FRĄTCZAK – NOWOTNY

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZARNA OWCA

W XIX w. w Lipsku powstała fabryka fortepianów i pianin. Produkowane przez nią instrumenty zdobyły uznanie na całym świecie. Mówiono o nich, że wydają złociste dźwięki. Właścicielem fabryki był Julius Blüthner, który osobiście wybierał drzewa na każdy instrument.

Rok 1962, Zagorsk, Rosja. Ośmioletnia Katia dostaje od starego, samotnego Niemca pianino. Instrument staje się miłością jej życia, a muzyka ucieczką od codzienności. Katia kończy konserwatorium, wychodzi za mąż, rodzi syna. Marzy o konkursach, ale jej mąż ma dosyć życia w Związku Radzieckim. Zmusza ją do wyjazdu. Rodzina trafia do małego miasteczka w USA. Wysyłki pianina ma dopilnować przyjaciel.

W nowym życiu Katia ma wszystko to, o czym w rodzinnym kraju mogła tylko pomarzyć. Ale brak jej najważniejszego – ukochanego instrumentu.

Rok 2012, Kalifornia, USA. Rodzice Clary zginęli w pożarze domu, kiedy dziewczyna miała 12 lat. Przygarnęła ją dalsza rodzina. Teraz Clara pracuje w warsztacie samochodowym, a jedynym łącznikiem z przeszłością, pamiątką po rodzicach jest stare pianino. Clara nie potrafi ułożyć sobie życia. Wciąż zmienia partnerów i mieszkania, choć tuż obok jest ktoś, kto rozumie ją lepiej niż ona sama. Wreszcie postanawia sprzedać pianino, na którym nigdy nie nauczyła się grać. Kiedy trafia się chętny, jest już za późno na cofnięcie tej decyzji.

Kim jest Greg, pełen pasji fotograf? Dlaczego tak mu zależy na zdobyciu tego instrumentu? Czy obojgu uda się uwolnić od przeszłości?

Niesamowita opowieść o strachu przed utratą, o miłości do muzyki. Opowieść o próbie powrotu do normalności snuta w scenerii Doliny Śmierci. Opowieść o zrozumieniu siebie.

Polecam książkę Waszej uwadze. Gwiazdki daję za tematykę, za niesamowitą plastyczność opisów, za prostotę tej historii.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>