VIGDIS HJORTH ” Song nauczycielki” ⭐️

VIGDIS HJORTH ” Song nauczycielki” ⭐️

Tłumaczenie: Maria Gołębiewska-Bijak.

Książka przekazana przez wyd. LITERACKIE.

Obraz może zawierać: tekst „Vigdis Hjorth Song nauczycielki NOKIA”

„Widzieć rzeczy w ten sposób.

Podpatrywanie człowieka, który nie czuje się obserwowany, mogłoby się wydawać dziwne. Ogładanie tego samego w teatrze – człowieka, który robi sobie drugie śniadanie i myje zęby – nie byłoby dziwne. A gdyby oglądać tak samego siebie? Patrzyłoby się wówczas na siebie z zewnatrz w sposób, w jaki nigdy się siebie nie zobaczy, jakby się na własne oczy widziało rozdział swojej biografii. Byłoby to i niesamowite i cudowne. I bardziej wyraziste niż wszystko, co którykolwiek dramatopisarz mógłby wymyślić. Ponieważ byłoby to samo życie? Przecież widzi się to każdego dnia! I nie robi to żadnego wrażenia. Gdyby jednak widzieć to w ten sposób, wszystko stałoby się godne obserwacji, każde życie, wszystko co istnieje. ” (str.230).

Pozwoliłam sobie zacząć od cytatu, żeby pokazać Wam próbkę stylu pisarki. Ta powieść to nie jest zwykła książka, jedna z wielu lektur. To arcydzieło, które trafia w ręce czytelnika raz na wiele lat. Krótki wycinek historii Lotte, wykładowczyni w Wyższej Szkole Sztuk w Oslo, zawiera w sobie prawdę o człowieku, o każdym z nas. Lotte swoje wykłady opiera na dramatach Brechta, ponadczasowych. Jednak nie w nich można odnaleźć to, co najważniejsze, nasze dusze. A w czym? Czy na kamieniu, nad rzeką, obserwując kulawą kaczkę i zajączka z przetrąconą nóżką? Życie Lotte zmienia się, od momentu, kiedy student czwartego roku, kręci o niej etiudę filmową, pokazując kobietę na wykładach, na łonie natury i w domu. Oglądając gotowy film, Lotte wie, że musi przewartościować swoje życie, odkryć siebie prawdziwą.

Niesamowita powieść, arcydzieło literackie, książka, która utkwi na zawsze w czytelniku, lektura do wielokrotnego czytania i rozumienia. Złota gwiazdka, niestety mogę dać tylko jedną. Wiem, że „Song nauczycielki” będę zawsze mieć na wyciągnięcie ręki, bo to książka przewodnik po meandrach duszy, lektura, która potrafi zmienić nas i nasze życie. Do tego cudowny styl, powolna narracja, działająca jak strumień ożywczej wody. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałym tłumaczeniu. Nie będę polecać tej pozycji, napiszę inaczej, każdy myślący człowiek musi ją przeczytać. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>