ROBERT HARRIS: „DRUGI SEN” *****

ROBERT HARRIS: „DRUGI SEN” *****

TŁUMACZENIE: ANDRZEJ SZULC

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ALBATROS

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

„Wiedzy się nie pali! (…) To spektakl dla maluczkich. Wiedzę się ukrywa… zachowuje się ją dla siebie.” (str. 377) – tak powiada jeden z bohaterów książki. Coś Wam to przypomina?

Jest kwiecień, rok 1468. Nie, to nie ten okres, o którym myślicie, bo nie jest to powieść historyczna. To 1468 Rok Pana Naszego Zmartwychwstałego. 1468 rok po Apokalipsie. Świat budowany przez naszą cywilizację przestał już istnieć. Dla tych, którzy żyją, jesteśmy zaledwie elementami wykopalisk archeologicznych. Jak dla nas starożytna Grecja, Rzym, zagubione w Andach cywilizacje, mityczna Atlantyda czy Egipt. My, dzisiejsi, jesteśmy strzępkiem domysłów i hipotez dla badaczy, którzy przyszli po nas.

Młody ksiądz Christopher Fairfax zostaje wysłany do małej angielskiej wioski Addicott St George, by odprawić pogrzeb tutejszego proboszcza. Ojciec Lacy zmarł nagle w niejasnych okolicznościach. Christopher nie zamierza zajmować się tą sprawą. Jest młody, chce się wykazać wobec swojego biskupa i jak najszybciej wykonać swoją misję. Ale we wsi dzieje się coś, co go zastanawia, a znalezione zapiski zmarłego podsycają ciekawość kapłana. Fairfax będzie musiał zmierzyć się nie tylko z lokalną tajemnicą, ale i ze swoją wiarą. Czy Kościół, który sprawuje nie tylko bezlitosny rząd dusz, ale i narzuca obecną wiedzę o przeszłości, który władzę i swoją religię buduje na kłamstwie, jest wart, by w niego wierzyć?

Ta książka to przypomnienie, jak kruche jest istnienie. Jak szybko i nieoczekiwanie JEST zamienia się w BYŁO. To ostrzeżenie. Te same technologie, z których jesteśmy tak dumni, mogą nagle zmieść świat, który znamy. Zmierzamy ku Apokalipsie szybciej, niż nam się wydaje.

A wiecie, co najbardziej mnie przeraziło? Jako gatunek od dawna pozbawiony instynktu samozachowawczego i przekonany o własnej wyższości wciąż popełniamy te same błędy i wybieramy te same utarte ścieżki. Świat po Apokalipsie pokazany przez Harrisa różni się od naszego współczesnego tylko brakiem nowoczesnych technologii. Ludzka pycha, żądza władzy i głupota przetrwały.

Książkę polecam. Jej mroczny klimat, pełna napięcia akcja i intrygująca fabuła z pewnością przypadną Wam do gustu. Życzę udanej lektury i ciekawych przemyśleń.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>