JOANNA BATOR „Wyspa Łza od nowa”” *****

JOANNA BATOR „Wyspa Łza od nowa”” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Dodatek, czy też kontynuacja poprzedniej powieści „Wyspa Łza”. Joanna Bator poszerzyła książkę o wątki autobiograficzne. Jednak akcja głównie dzieje się na Sri Lance, gdzie autorka nadal podąża śladami zaginionej Sandry Valentine. Niezwykle plastyczne są w tej książce opisy wyspy, ludzi, klimatu, atmosfery. Nie to jednak w tej książce jest najważniejsze. „Mroczna bliźniaczka” to chyba najważniejszy element tej powieści.Kim ona jest? Alter ego bohaterki, czy ucieczką od samotności, oswojeniem odwiecznych ludzkich lęków.

Towarzyszymy autorce w bardzo dziwnej podróży, po wyspie, ale też po mapie ludzkiego ciała, człowieczych demonów i wreszcie po mapie życia pisarki. Spojrzenie Joanny Bator na wyspę jest niezwykłe, dostrzega ona, czasem w sposób drobiazgowy krajobraz, ludzi, klimat tego miejsca, ale tak naprawdę jest to zagłębianie się w siebie. Każde wydarzenie, spotkanie, to tylko odnośniki do wspomnień, analizowania własnych przeżyć, zastanawiania się nad sensem istnienia. Wszystko jest rozmazane, czasem nierealne, jakby na granicy jawy i snu, a jednocześnie zadziwia dojrzałością, wiedza i mądrością autorki.

Moim zdaniem książka warta przeczytania, tym bardziej, że Joanna Bator uwodzi czytelnika swoim językiem, stylem i spojrzeniem na świat. Gorąco polecam. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>