MAREK SOŁTYSIK: „KLAN MATEJKÓW” *****

MAREK SOŁTYSIK: „KLAN MATEJKÓW” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ARKADY

Obraz może zawierać: 1 osoba

Genius loci Krakowa, siła czy duch wieków od zawsze sprawiały, że miasto przyciągało do siebie niepokorne dusze i pozwalało im rozwijać talenty. Nie zdusiła ich ani mieszczańska zaściankowość, ani próby przystosowania do kolejnych światopoglądów panujących w mieście. Krakowska wolność ducha trwa do dziś. Dała nam Matejkę, Wyspiańskiego, Kossaków, w ponurym PRL-u zakwitła Piwnicą Pod Baranami.

„Klan Matejków” to opowieść o upiornie pracowitym człowieku opętanym historią swojego kraju (który przecież w owym czasie nie istniał na mapie świata) i próba zmuszenia czytelnika (widza), by innym okiem spojrzał na monumentalne obrazy, jakie nam Matejko pozostawił. Opowieść o – wcale niełatwym – życiu zdominowanym przez nękającą go chorobę oraz nieprzewidywalną małżonkę. O człowieku, który kochał historię nie tylko kraju, ale i swojego miasta. Walczył o jego zabytki, kiedy krakowscy radni bezmyślnie i bezpowrotnie je likwidowali.

Marek Sołtysik, autor książki, sam jest malarzem. Jestem mu wdzięczna za to, że pozwolił mi spojrzeć innym okiem na obrazy Matejki. Dzięki niemu zrozumiałam ich przesłanie i pogodziłam się z faktem, że było ono dla twórcy ważniejsze niż prawda historyczna.

Książkę czyta się jak fascynującą gawędę. To nie pomnikowa biografia. Bonusem dla czytelnika są kolorowe reprodukcje i piękne wydanie. Polecam ją serdecznie Waszej uwadze. Sama z ogromną przyjemnością przeniosłam się do XIX-wiecznego Krakowa.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>