PIOTR DERLATKA: „JEGO PORTRET. OPOWIEŚĆ O JONASZU KOFCIE” ?

PIOTR DERLATKA: „JEGO PORTRET. OPOWIEŚĆ O JONASZU KOFCIE” ?

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PRÓSZYŃSKI I S-KA

Obraz może zawierać: 1 osoba

Było ich w czasach PRL-u kilkoro. Tekściarze? Nie, poeci piosenki, którzy potrafili obłaskawić słowo. Osiecka, Przybora, Młynarski, Kofta, potem jeszcze Kaczmarski. Każdy z nas nucił jakiś tekst przez nich napisany. Wiele z tych tekstów wciąż jest aktualnych.

Piotr Derlatka wykonał doprawdy tytaniczną pracę, by stworzyć portret Jonasza Kofty – człowieka i poety, nadwrażliwca i ironicznego obserwatora. Sięgnął do jego korzeni, pokazując losy i realia życia żydowskich przodków. Nie idealizował. Nie ukrywał prokomunistycznych sympatii jego rodziców. Udało mu się odtworzyć ten błyskotliwy, barwny kawałek PRL-u, który był przystanią, azylem dla tych, którzy wyobraźnią i talentem odstawali od ówczesnej szarości. I pokazać człowieka bardzo osobnego, a jednocześnie tęskniącego do ludzi. Poetę.

Książka jest niesamowita. Na kilka wieczorów przeniosła mnie do świata, którego już nie ma. I za którym tęsknię, bo nauczył mnie myśleć. Przyjemna objętość, mnóstwo fotografii i teksty Jonasza Kofty – już to wystarczy, by mieć z lektury ogromną przyjemność. Ale złotą gwiazdkę daję przede wszystkim za ciepło, z jakim autor podchodzi do postaci swojego bohatera, za powstrzymanie się od oceny. Ta książka jest rzeczywiście portretem Jonasza Kofty, a do jego namalowania użyto wszystkich barw – i tych jasnych i tych ciemnych. Nie przegapcie tej lektury.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>