L.M.ALCOTT ?MAŁE KOBIETKI? *****

L.M.ALCOTT ?MAŁE KOBIETKI? *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PORADNIA K

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Klimatyczna, odrobinę staroświecka (wydana po raz pierwszy w 1868 roku, a w Polsce ukazała się w 1876 roku) ale za to jakże wciągająca lektura.

Ameryka, XIX wiek. Rodzina Marchów ma za sobą lata życia w luksusie. Teraz muszą mierzyć się z ubóstwem i przetrwać. Ojciec wyjechał wspierać żołnierzy jako kapelan podczas trwającej wojny secesyjnej.

Meg, Jo, Beth i Amy są siostrami ale dzieli je wszystko: zachowanie, temperament, marzenia… Meg tęskni za bogactwem, Jo chciałaby być chłopcem, Beth uwielbia muzykę, a Amy wychowana na prawdziwą damę dworu okazuje się momentami próżna i zapatrzona w siebie. Nic jednak nie jest w stanie przerwać więzi, która silnie splata i łączy siostry. Walka z codziennością postawi dziewczyny przed ciężką próbą, a dłużące się oczekiwanie na powrót ojca zmusi do odnajdywania różnych sposobów na spędzanie wspólnego czasu. Na szczęście będą miały obok siebie mamę, która okaże się bardzo mądrą kobietą, a jej życiowe mądrości posłużą nie tylko bohaterkom ale i czytelnikowi dadzą do myślenia…

Wspaniała historia opowiadająca o sile kobiet, o więziach międzyludzkich, które są w stanie przetrwać nawet najtrudniejsze doświadczenia. O dorastaniu i dojrzewaniu do wielu ważnych, życiowych decyzji i o życiu Amerykanów, podczas wojny secesyjnej, która podzieliła kraj i sprawiła, że wiele było rodzin takich jak rodzina Marchów.

Przyznaję komplet gwiazdek za postacie sióstr, których historia pokazuje jak zdeterminowane potrafią być kobiety oraz za pokazanie jak dużo daje zjednoczenie i współpraca. Niektórych może zrazić moralizatorski wydźwięk tej książki, ja jednak uważam go za ogromną zaletę.

Historia ?Małych kobietek? uczy, że w życiu nie są najważniejsze pieniądze. Największym bogactwem człowieka jest jego rodzina.

Książkę czyta się szybko, a wydawnictwo zadbało o urozmaicenie historii w zdjęcia z ekranizacji powieści. Prawdziwa klasyka literatury w pięknej, twardej oprawie. Polecam serdecznie (I. Frankowska)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>