JAMES ESSINGER: „ALGORYTM ADY” *****

JAMES ESSINGER: „ALGORYTM ADY” *****

TŁUMACZENIE: JERZY WOŁK-ŁANIEWSKI

Obraz może zawierać: 1 osoba

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK HORYZONT

Przyszła na świat w czasach, kiedy kobiety nie aspirowały do roli uczonych. To była domena zastrzeżona dla mężczyzn. Wszak konstrukcja psychiczna i fizyczna pań była zbyt słaba, by zajmować się czymś więcej niż rolą żony i matki. Nadmiar wiedzy – wedle ówczesnej opinii – mógł kobiecie zaszkodzić.

Augusta Ada King, hrabina Lovelace, przyszła na świat jako jedyne ślubne dziecko Annabelli Milbanke i lorda Byrona. Tak, tego samego, który przeszedł do historii literatury jako wybitny poeta. Ada nigdy nie miała szansy go poznać, ponieważ gdy miała miesiąc, jej matka, która dość miała zdrad i hulaszczego trybu życia małżonka, zabrała dziecko i uciekła do swoich rodziców. Niedługo potem z Anglii wyjechał Byron ścigany przez wierzycieli.

Dzięki majątkowi rodziców Annabellę stać było na utrzymanie siebie i córki. Zapewniła jej wszechstronne wykształcenie i wprowadziła w świat ówczesnych uczonych. Miłością Ady stała się matematyka, a ukoronowaniem tej pasji – współpraca z Charlesem Babbage’m, wynalazcą Maszyny Analitycznej. Napisany przez nią algorytm zwany dziś Algorytmem Ady traktowany jest dziś jako pierwszy program komputerowy.

Jeśli chcecie poznać bliżej tę niebanalną, inteligentną kobietę, zapraszam Was do lektury. Warto. To dzięki Adzie macie dziś kontakt z całym światem, nie ruszając się z miejsca. Choć wciąż nie brakuje naukowców, którzy temu zaprzeczają.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>