TOM CLANCY: „POLOWANIE NA „CZERWONY PAŹDZIERNIK” *****

TOM CLANCY: „POLOWANIE NA „CZERWONY PAŹDZIERNIK” *****

TŁUMACZENIE: DOROTA I KRZYSZTOF MURAWSCY

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK HORYZONT

Obraz może zawierać: tekst

Film, w którym jedną z głównych ról grał Sean Connery, z pewnością wielu z Was oglądało. Dla mnie jednak zawsze będzie wtórny; zdecydowanie wolę książkę.

Tom Clancy jest autorem cyklu powieści sensacyjnych z wielką polityką w tle. Moją ulubioną serią jest ta, której bohaterem jest wykładowca uniwersytecki Jack Ryan wbrew sobie wplątany w zakulisowe rozgrywki polityczne. W kolejnych tomach kariera Ryana nabiera tempa, doprowadzając go na szczyty władzy, jednak na razie Jack jest jednym z analityków CIA.

Trwa zimna wojna. Radziecki okręt rakietowy „Czerwony Październik” dowodzony przez Marko Ramiusa nieoczekiwanie zmienia kurs i wyraźnie kieruje się ku wybrzeżom Stanów Zjednoczonych. Czy to prowokacja? Próba naruszenia porozumienia między mocarstwami? A, jeśli tak, to skąd taka nerwowość w sztabie radzieckiej floty? Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć sobie Jack Ryan, który dostaje rozkaz nawiązania kontaktu z dowódcą okrętu.

Wiem, że są czytelnicy, których nuży mnogość technicznych szczegółów w powieściach Clancy’ego, ale mnie to zupełnie nie przeszkadza. Autor tak konstruuje swoich bohaterów, że czytelnik odbiera ich bardzo emocjonalnie. Dodajcie do tego żywą akcję i to, co lubię najbardziej – w momencie, gdy wydaje nam się, że już wszystko pięknie się wyprostowało, Clancy serwuje nam dodatkową porcję czytelniczej adrenaliny.

To już klasyka sensacji, w dodatku naprawdę świetnie napisana. Cieszę się, że wciąż jest wznawiana. Daję komplet gwiazdek, a książkę serdecznie polecam.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>