MICHAŁ JAGIEŁŁO ?PIARŻYSKO? ??

MICHAŁ JAGIEŁŁO ?PIARŻYSKO? ??

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO ISKRY.

Obraz może zawierać: 3 osoby

Tatry, Zakopane, Podhale. Chyba każdy z nas był w tych miejscach przynajmniej raz w życiu, a wielu odwiedza je stale, chodzi po górach (albo po Krupówkach), nocuje w schroniskach. Niektórzy przyjeżdżają jak do parku miejskiego, chodzić im się nie chce, więc całymi rodzinami wjeżdżają w góry wozem konnym, stoją w kilometrowych ogonkach do kolejki linowej, z byle powodu wzywają TOPR. Nie zdają sobie sprawy z tego, że dawniej ? choć wcale nie aż tak dawno temu ? Tatry wyglądały zupełnie inaczej. Były dzikie i groźnie. Lecz już wtedy przyciągały turystów oraz pierwszych taterników. W tamtych czasach, na przełomie XIX i XX wieku, wejście na Giewont było naprawdę trudne, nikt tej góry nie lekceważył. Potrzeba było odwagi, by się tam wspiąć. Dziś narażanie życia na szlaku jest ? niestety ? tylko dowodem bezmyślności. Pionierzy nie mieli tak łatwo, nie było jeszcze wytyczonych ścieżek, ułatwień, zaplecza turystycznego. Zdarzały się wypadki. To właśnie wtedy powstał TOPR, czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nie po to, żeby ściągać leniuchów z szosy, kiedy się ściemni. Nikt wówczas nie ośmieliłby się potraktować dzielnych ratowników górskich jak agencji usługowej?

O tych pierwszych turystach, wspinaczach i społecznikach jest ta książka. O fascynacji górami, zachwycie nad ich majestatem i tajemniczą aurą. Wśród pierwszych pasjonatów tatrzańskich znajdowali się podróżnicy, politycy, dziennikarze, słynni artyści i pisarze, między innymi: Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Mieczysław Karłowicz (który zginął pod Kościelcem, przysypany lawiną), Karol Szymanowski, Adam Asnyk, Wojciech Gerson. Swoje przeżycia i doświadczenia opisali w utworach literackich i w publicystyce, wymalowali na obrazach, uwiecznili w muzyce, utrwalili na fotografiach. Dzięki ich relacjom znamy nie tylko historię odkrywania Tatr i turystyki tatrzańskiej, ale także klimat, jaki tym odkryciom towarzyszył. Możemy odtworzyć sobie również życie ówczesnego Zakopanego, poznać sylwetki legendarnych górali i pierwszych ratowników tatrzańskich. Opracowanie zawiera mnóstwo archiwalnych zdjęć oraz obszerne cytaty z artykułów prasowych i dokumentów z epoki, opatrzonych komentarzem autora, który sam związany był ze środowiskiem tatrzańskim. Cenna, budząca nostalgię, piękna książka. Do tego elegancka twarda oprawa z obwolutą. Ode mnie złota gwiazdka. Gorąco polecam.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>