AGNIESZKA LISAK: „SIELANKOWANIE POD TATRAMI” *****

AGNIESZKA LISAK: „SIELANKOWANIE POD TATRAMI” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZARNE

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz

Zawsze z ogromną przyjemnością sięgam po książki Agnieszki Lisak. Nie rozczarowałam się i tym razem. Zostałam przeniesiona do odkrytego przez Chałubińskiego Zakopanego, zalanej błotem lub pełnej kurzu wzbijanego przez końskie kopyta (w zależności od pogody) wioski zamieszkiwanej przez chłopów, którzy nigdy nie słyszeli o pańszczyźnie i byli analfabetami. Gdzie warunki bytowania były okropne, a mimo to przyciągały rzesze letników i amatorów górskich wycieczek. Do Zakopanego, które dopiero miało się przepoczwarzyć w kurort dla bogatych nierobów i niewiernych małżonków obojga płci. Po którego ulicach przechadzał się zwalisty, przez wszystkich szanowany, ekscentryczny ksiądz Stolarczyk, a później i plejada polskich literatów, artystów wszelkiej maści, mieszczuchów, przedstawicieli wyższych sfer. Nim jednak w Zakopanem pojawiły się pierwsze murowane budynki, nim doprowadzono kolej, buchnęło życie towarzyskie, trzeba było dojechać na miejsce niewygodnym góralskim wozem, który niemiłosiernie wytrząsał letników na polnych wybojach.

Zaryzykujcie tę podróż i przenieście się w czasie. Zapomnijcie na chwilę o brzydocie współczesnych Krupówek i sprawdźcie, jak wyglądało Zakopane, zanim jego mieszkańcy dorobili się wielkich dutków. Zapewniam, że warto. Książka jest przepięknie wydana, a zamieszczone w niej fotografie przypominają o świecie, którego już nie ma.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>