KRYSTYNA NASZKOWSKA: „MY, DZIECI KOMUNISTÓW” *****

KRYSTYNA NASZKOWSKA: „MY, DZIECI KOMUNISTÓW” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZERWONE I CZARNE

Obraz może zawierać: tekst

Mamy paskudny zwyczaj przenoszenia swoich uprzedzeń, niechęci czy nawet nienawiści na potomków tych, którzy wyrządzili nam prawdziwą czy urojoną krzywdę. W tej książce znajdziecie siedem rozmów z ludźmi, którzy w dzieciństwie należeli do klasy w PRL-u uprzywilejowanej. Czy rzeczywiście? Jaki mieli wpływ na to, co robili ich rodzice? Żaden. Czy byli w stanie odpokutować ich wybory? Nie. Ale wyciągali z nich wnioski i wielu z nich stanęło po drugiej stronie barykady, kiedy przyszła pora.

To nie są ekspiacyjne opowieści. To próba pogodzenia wiedzy o działalności rodziców w okropnych czasach z obrazem bliskich sobie ludzi. Próba zrozumienia ich wyborów, często skazana na porażkę. Przypomnienie, że rodziców się nie wybiera. A czasami rozpaczliwa próba obrony własnego ojca.

Komplet gwiazdek daję za kulturalną dociekliwość Krystyny Naszkowskiej, za brak napastliwości, za sposób prowadzenia tych rozmów. Autorka ocenę pozostawia czytelnikowi, a to dziś coraz rzadsze.

Polecam tę książkę Waszej uwadze. Przeczytajcie, ale nim zaczniecie oceniać jej bohaterów, spróbujcie sami postawić się w ich sytuacji.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>