REMIGIUSZ MRÓZ ?WYROK?*****

REMIGIUSZ MRÓZ ?WYROK?*****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZWARTA STRONA

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Pozwolę sobie zacząć tę recenzję od słów głównej bohaterki, które idealnie pasują do opisania wrażeń po lekturze: ?Można odwoływać ekipę sprzątającą. Chyłka pozamiatała?.

Po zdanym egzaminie adwokackim, mecenas Oryński otrzymuje dokumenty pierwszej sprawy dotyczące młodego chłopaka z Poznania, oskarżonego o wyjątkowo brutalne zabójstwo. Kordian nie jest przekonany czy poradzi sobie z obroną, bo sprawa wydaje się z góry przegrana. Niestety Piotr Langer nie pozostawia mu wyboru. Na dodatek dla Joanny każdy dzień jest walką. Choroba postępuje. Kordian musi więc podjąć się walki o wszystko. Dlaczego Langerowi zależy na obronie chłopaka? Czy Chyłka będzie w stanie pomóc Oryńskiemu?

Chyłka i Oryński to duet, którego nie muszę już przedstawiać. Ciętego języka, celnych ripost i żartów, które autor subtelnie wplata w dialogi, nie brakuje. Tym razem jednak Remigiusz Mróz poszedł krok dalej. Nie tylko postawił adwokatów przed niemożliwym, dając im pole do popisu ale też pozwolił, by niektóre podjęte przez nich decyzje, zaważyły na ich dalszych losach. Doprowadziły do załamania się pewnego schematu, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Zaskoczenie wywołane wydarzeniami z książki, jeszcze długo będzie mi towarzyszyć. Wykończeni emocjonalnie, żyjący pod presją czasu i zagonieni w ślepą uliczkę bohaterowie, będą musieli w końcu powiedzieć: STOP.

Za emocje, budowanie napięcia, dylematy i ciekawostki prawne przyznaję komplet gwiazdek. No i zakończenie. Pozamiatało. Polecam serdecznie. (I. Frankowska)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>