MANULA KALICKA „Jej drugie życie” *****

MANULA KALICKA „Jej drugie życie” *****

Książka przekazana przez wyd. PRÓSZYŃSKI i S-ka.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, tekst i na zewnątrz

II wojna światowa dobiega końca. Niemcy wiedzą, że przegrali i usiłują wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie. Grabież i wywożenie dzieł sztuki, plany na spędzenie reszty życia w Ameryce Południowej. W tym wszystkim znajdują się bohaterowie powieści – hrabina Maria Łęska, współpracująca z angielskim wywiadem i profesor Leon Rosenblatt, historyk sztuki, który usiłuje odzyskać ukryty przez siebie ołtarz Wita Stwosza. Jest jeszcze były lokaj Marii Dodo. Pewnego dnia Maria dostaje polecenie wyjechania do Niemiec, do zamku Waldstein w celu odzyskania ważnych dokumentów. Za nią podąża zakochany w niej Leon. Maria udaje pokojówkę, Dodo lokaja, a Leon kucharza, co stwarza mu niemałe trudności, ponieważ nie ma pojęcia o gotowaniu. Zaczyna się niebezpieczna gra, tym bardziej, że do zamku przyjeżdżają bardzo ważni Niemcy.

Powieść toczy się w różnych miejscach, od Anglii, poprzez Niemcy, Szwajcarię i wreszcie Polskę. Znakomicie skonstruowana akcja, nie pozwala oderwać się od tej powieści. Autorka powiązała sensację, podszytą inteligentnym humorem, z autentycznymi wydarzeniami historycznymi i prawdziwymi postaciami. Ważnym elementem ksiązki są przypisy, pozwalające czytelnikom umiejscowić i pełnej zrozumieć wydarzenia dziejące się w powieści. Fikcyjni bohaterowie wspaniale pokazani, żywi, pełnokrwiści. Świetnie napisana, szalenie ciekawa i wciągająca powieść z tłem historycznym. Najwyższa ocena i gorąco polecam. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>