STEPHEN KING „TO” ⭐️

STEPHEN KING „TO” ⭐️

PRZEKŁAD: ROBERT LIPSKI

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO ALBATROS.

Małe, spokojne, malownicze miasteczko Derry. Dorośli mieszkańcy uważają je za miejsce idealne do życia. Dla miejscowych dzieciaków to cały świat. One jednak WIEDZĄ coś, o czym dorośli nie mają pojęcia: że w kanałach zalęgło się TO. Zło. I od tej pory Derry nie jest już zwykłym prowincjonalnym sennym miasteczkiem. TO poluje na dzieci i przybiera różne postaci – raz jest złowieszczym, budzącym grozę klaunem, innym razem ogromnym ptaszyskiem, a nawet głosem dobiegającym z rur. Dostrzec je lub usłyszeć potrafią tylko dzieciaki. I tylko one mogą stanąć do nierównej walki z nieuchwytnym monstrum. Jednak TO niełatwo jest zniszczyć.

Mijają lata, dzieci dorastają. Z czasem nasi bohaterowie opuszczają rodzinne miasteczko, rozjeżdżają się po świecie. Zdawałoby się, że zapomnieli o przeżyciach z dzieciństwa, jednak TO mieszka w zakamarkach ich pamięci. Starają się o nim nie myśleć. Do czasu, gdy znów zostają wezwani. Spotykają się w tym samym miejscu po latach – już jako dorośli ludzie – by ponownie podjąć walkę ze złem. Czy tym razem TO im ulegnie?…

„TO” było pierwszą powieścią Kinga, jaką czytałam i od niej zaczęła się dla mnie wielka przygoda z mistrzem grozy. Dziś z ogromną satysfakcją do tej książki wróciłam, odkrywając, że jej treść wciąż mnie porusza, że nadal ulegam jej mrocznemu urokowi. Bo to mądra powieść, a do tego niesamowicie napisana, King osiągnął w niej mistrzostwo. Chyba nikt po nim nie zobrazował tak żywo i przekonująco świata dzieci oraz tej tajemniczej magii, którą tylko one potrafią dostrzec i wyczuć – w przyrodzie, w przedmiotach, wokół siebie. Nikt też równie sugestywnie nie oddał klimatu miasteczka na prowincji. Narastająca i nie do końca określona groza stanowi ekscytujący kontrapunkt dla genialnych wręcz, realistycznych scen oraz dialogów z obyczajowym pazurem. Niezapomniana aura, świetny, barwny język, uniwersalny przekaz. Czy TO jest wieczne? A wy jak myślicie?

„[…] fikcja to prawda ukryta w jądrze kłamstwa, a prawdę tę można wyrazić bardzo prosto: magia istnieje” – napisał sam Stephen King w dedykacji do swojej książki. Dodajmy, że dwukrotnie sfilmowanej i wciąż wznawianej na całym świecie. To również dowód, że magia istnieje. Omawiane właśnie nowe polskie wydanie dodatkowo czaruje piękną szatą graficzną. Twarda oprawa, doskonała grafika na okładce. Polecam ze złotą gwiazdką, bo TO już klasyka.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>