ALINA DĄBROWSKA w rozmowie z WIKTOREM KRAJEWSKIM „WIEM JAK WYGLĄDA PIEKŁO”*****

ALINA DĄBROWSKA w rozmowie z WIKTOREM KRAJEWSKIM „WIEM JAK WYGLĄDA PIEKŁO”*****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PRÓSZYŃSKI I S-KA

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Alinę Dąbrowską zawsze cechowała odwaga i ciekawość. Wstępując, w wieku dwudziestu lat, do Szarych Szeregów pragnęła za wszelką cenę walczyć o wolność i Polskę. Niestety, została uznana za wroga narodu niemieckiego i wtrącona do więzienia. Stamtąd trafiła do Auschwitz, które nazwała Piekłem.

„Wojna to wędrówka w najczarniejszą czerń. Ja widziałam jej najgłębszy odcień. I do dzisiaj ta czerń absolutna wżarta jest w moje wnętrze” (str. 131) – wspomina po wielu latach.

Wiktor Krajewski postanowił zagłębić się w historię Aliny Dąbrowskiej i przedstawić jej życie . Poznajemy jej rodzinę i życie, jakie wiodła przed aresztowaniem. Dowiadujemy się, co przeszła podczas przesłuchań, w trakcie pobytu w obozach zagłady i po wyzwoleniu, już jako wolna osoba. Mądra, odważna i bardzo silna kobieta odpowiada na pytania dziennikarza, wracając wspomnieniami do trudnych, traumatycznych momentów swojego życia. Wzruszająca historia, do której zostały dołączone listy pisane przez rodzinę pani Aliny po jej aresztowaniu. Ode mnie komplet gwiazdek za odwagę i chęć podzielenia się swoją historią, za bardzo ładne, dopracowane wydanie oraz za umieszczone w książce zdjęcia, listy i wzory dokumentów. Mam jednak wrażenie, że autor nie do końca poradził sobie z tak trudnym tematem. Mógł pozostać w cieniu postaci i pozwolić czytelnikowi skupić się na samej historii. Niektóre z jego komentarzy i wtrąceń wydają się być zbędne. Poza tym warto sięgnąć po tę pozycję, bo Alina Dąbrowska zasługuje na to, by każdy poznał jej historię. Polecam (I. Frankowska)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>