DeSALES HARRISON „Zostaw ten świat pełen płaczu” *****

DeSALES HARRISON „Zostaw ten świat pełen płaczu” *****

Tłumaczenie; MACIEJ PŁAZA,

Książka przekazana przez wyd. MARGINESY.

Obraz może zawierać: tekst i przyroda

Pastor Nelson Spurlock otrzymuje pewnego dnia obszerny list od Daniela Abenda. Daniel jest psychiatrą, prowadzi psychoanalizę w Nowym Jorku. Ma wszystko, świetną pracę, pieniądze, piękną nastoletnią córkę. Wydaje się spełnionym, zadowolonym człowiekiem. A jednak pewnego dnia wszystko runie. Jedna z pacjentek popełnia samobójstwo, a Daniel zaczyna otrzymywać dziwne przesyłki. Na dodatek odchodzi jego córka. Dlaczego nagle budowana przez lata stabilizacja, została zdmuchnięta jak domek z kart?

Książka polecana jest jako thriller. Owszem są tam elementy tego gatunku, ale ta powieść to zupełnie inna bajka. To opowieść o życiu, jego meandrach, samotności, niemożności porozumienia się z drugim człowiekiem, niespełnieniu miłości. O trudnych wyborach, przypadku, który często rządzi życiem, a przede wszystkim o poczuciu winy. Wina – kara, wina – pokuta, wina – śmierć.

Niesamowita, genialna literatura. Motywem przewodnim powieści jest wiersz Yeatsa, którego strofa jest tytułem książki. Trudna, zmuszająca do wielu refleksji i przewartościowań powieść. Naprawdę genialna. Nie przegapcie, naprawdę warto.
Nie sposób nie wspomnieć o genialnym tłumaczeniu Macieja Płazy. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>