AGATA KOŁAKOWSKA „Lista obecności” *****

AGATA KOŁAKOWSKA „Lista obecności” *****

Książka przekazana przez wyd. PRÓSZYŃSKI i S-ka.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

Iga Stelmach, rzeźbiarka zostaje zaproszona na spotkanie we wsi Kunice. Jest zachwycona panującą w tej małej społeczności atmosferą, niesamowitą integracją mieszkańców. Postanawia przeprowadzić się do Kunic. Kupuje dom i ma nadzieję, że w spokoju i życzliwości zapomni o przeżytych potwornych traumach. Niestety. Zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ktoś zostawia Idze kartkę z ostrzeżeniem. Ludzie, którzy początkowo wydawali się kobiecie wspaniali, ukrywają jakieś tajemnice. Co oznaczają cotygodniowe przymusowe spotkania, organizowane przez sołtysa. Kim jest samotny mężczyzna, mieszkający z psami? Co Idze da przyjaźń z miejscową malarką Mirą? Co naprawdę wydarzyło się w Kunicach?

Na te pytania odpowiada w swojej powieści autorka. Niezwykła książka, łącząca elementy obyczaju , thrillera i klasycznego kryminału. Wszystko napisane perfekcyjnie. Książka ma fantastyczny klimat, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Wspaniale pokazane postacie, szczególnie Iga, kobieta po przejściach, przelewająca swoje emocje na rzeźby. Bardzo ciekawie autorka pokazuje proces twórczy, zresztą postać bohaterki jest wielowymiarowa i przez to prawdziwa. Świetne opisy, genialnie skonstruowana intryga i przede wszystkim znakomicie oddany klimat, to niewątpliwe zalety tej powieści. Najwyższa ocena i zapraszam do małej wsi, w której nic nie jest proste i jednoznaczne. Trochę strachu też nie zaszkodzi czytelnikowi, a Agata Kołakowska jest mistrzynią w stopniowaniu napięcia. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>