SHAUN BYTHELL: „PAMIĘTNIK KSIĘGARZA” ⭐

SHAUN BYTHELL: „PAMIĘTNIK KSIĘGARZA”

TŁUMACZENIE: DOROTA MALINA

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. INSIGNIS

POD PATRONATEM MEDIALNYM KZK

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Powiem uczciwie, że brakuje mi słowa, które oddawałoby moje wrażenia podczas lektury. Bo, wiecie, tu w zasadzie nie ma fabuły, ale nic powyżej trzęsienia ziemi nie oderwałoby mnie od czytania.

To pamiętnik. Roczne zapiski z życia szkockiego antykwariusza. Shaun Bythell odkupił antykwariat The Book Shop w rodzinnym Wigtown, mając trzydzieści jeden lat i prowadzi go od 2001 roku. Dzięki krótkim dziennym wpisom uważny czytelnik ma szansę, by nie tylko prześledzić jego pracę, ale też wniknąć w społeczność miasteczka, a przede wszystkim przyjrzeć się personelowi i klientom sklepu. Wśród tych pierwszych na zdecydowane prowadzenie wysuwa się Nicky, która ma bardzo osobisty system klasyfikacji skupowanych książek, wszystko robi po swojemu, nietypowo się ubiera i na piątkowe „łasuchowania” przynosi specjały wygrzebane z kontenera przy markecie. Co do klientów, trudno mi wybrać. Za każdym razem, kiedy wydawało mi się, że trafiłam na absolutny top of the top, okazywało się, że następne strony przynosiły kolejne zaskoczenie.

Czy książka jest zabawna? Tak i nie. Nie, jeśli zwrócimy baczniejszą uwagę na działalność gigantów w tej branży. Działalność, która słusznie budzi niepokój właścicieli małych sklepów. Tak. Pod warunkiem, że polubicie faceta, który zastrzelił Kindle’a i jego sarkastyczne poczucie humoru. Ja go pokochałam. Za ten humor, za inteligencję, za umiejętność przekucia ciekawych obserwacji w słowa i za to, że napisał książkę o książkach, od której nie mogłam się oderwać. I właśnie za to wszystko daję złotą gwiazdkę.

(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>