M.L.LONGWORTH: „MORDERSTWO W WINNICY” *****

M.L.LONGWORTH: „MORDERSTWO W WINNICY” *****
TŁUMACZENIE: MAŁGORZATA TRZEBIATOWSKA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. SMAK SŁOWA
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Obraz może zawierać: tekst

Sędzia Verlaque ma pełne ręce roboty. Z winnicy, w której pracuje żona jego współpracownika, znikają bezcenne butelki starego wina. Właściciel Olivier Bonnard podejrzewa o kradzież nie tylko personel, ale i własną rodzinę.
W pobliskim miasteczku zostaje pobita i zgwałcona młoda pracownica banku. Policja ma nadzieję, że odzyska przytomność i wskaże napastnika.
Mąż Pauline d’Arras zgłasza zaginięcie cierpiącej na demencję żony. Kobieta już od jakiegoś czasu zachowuje się dziwnie. Jej ciało zostaje znalezione w winnicy Bonnarda.
Kto i dlaczego ją zamordował? Czy ta śmierć ma coś wspólnego z kradzieżą wina?
„Morderstwo w winnicy” to trzecia część cyklu. Każda książka opowiada o innym śledztwie i można ją czytać jako oddzielną. Ale radziłabym zapoznać się z całością, ponieważ w kolejnych tomach widać, jak ewoluują bohaterowie i jak rozwija się związek sędziego i Marine Bonnet. Tym razem autorka wplotła do powieści akcent polski (poezja Miłosza, którą delektuje się Verlaque) oraz ogromnie ciekawy wątek wojennych dzieci urodzonych przez Francuzki, które były kochankami Niemców. Wiele z tych kobiet przeżyło po wojnie gehennę, a piętno matek przeszło na dzieci. Może dlatego ostatnia scena książki jest tak poruszająca.
Gwiazdki daję za zagarniający czytelnika klimat Prowansji; za umiejętność pokazania społeczności małego miasteczka, gdzie wszyscy znają wszystkich; za leniwie płynącą fabułę, w której przecież wiele się dzieje, a jednak czytelnik ma czas, by dostrzec ciekawe szczegóły i na własną rękę szukać tropów. Coraz mniej takich kryminałów, więc tym bardziej doceniam przyjemność, jaką mi dała lektura „Morderstwa w winnicy”.
Uprzedzam tylko, że sędzia Verlaque jest smakoszem i możecie poczuć się głodni.
(M.J.Kursa)

One comment to M.L.LONGWORTH: „MORDERSTWO W WINNICY” *****

  • Gandalf  says:

    „Morderstwo w winnicy” to książka, w której można się rozsmakować i nie chodzi jedynie o sędziego Verlaque. Wciągająca fabuła, świetny klimat, ciekawa intryga, więc pozostaje nam polecać wraz z Tobą. I faktycznie – czytanie tomów po kolei to znacznie większa przyjemność! :)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>