MICHAŁ JAGIEŁŁO ?WOŁANIE W GÓRACH. WYPADKI I AKCJE RATUNKOWE W TATRACH? ??

MICHAŁ JAGIEŁŁO ?WOŁANIE W GÓRACH. WYPADKI I AKCJE RATUNKOWE W TATRACH? ??
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO ISKRY.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Klasyka, a zarazem nowość. Drugie wydanie kultowej książki, wydanej po raz pierwszy czterdzieści lat temu. Pamiętam tamto pierwsze wydanie z biblioteczki górskiej moich rodziców. Z tym większym wzruszeniem wzięłam do ręki tę nową, pięknie wydaną edycję, rozszerzoną i uzupełnioną po śmierci autora przez jego córkę. O wiele obszerniejszą, bo zawierające również nowy materiał, zbierany przez Jagiełłę praktycznie do końca życia. Książka ukazała się dokładnie w 110 rocznicę powołania TOPR (Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego).
Michał Jagiełło, taternik związany z ratownictwem górskim, były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR w latach siedemdziesiątych. Publicysta, poeta, prozaik. Późniejszy dyrektor Biblioteki Narodowej, polonista z wykształcenia. Może w tym tkwi tajemnica jego pisania o górach: był nie tylko merytoryczny i kompetentny, gdy chodzi o temat, ale również wrażliwy na styl, na język oraz dramaturgię opisywanych zdarzeń. Jego dzieło to kompendium wiedzy o ratownictwie tatrzańskim. Z podziałem na miejsce akcji ? poszczególne szczyty, masywy i ściany ? opisał chyba wszystkie ważniejsze wypadki górskie w Tatrach, osobne miejsce rezerwując również dla tych wywołanych przez lawiny. Największe wrażenie pozostawiają tragedie do dziś nie wyjaśnione, zagadkowe, tajemnicze. A to przecież nie tylko słynna sprawa Kaszniców z połowy lat dwudziestych. Było takich więcej, również w czasach znacznie nam bliższych. Sięgnijcie po tę książkę. To jedna z tych, o których nie da się zapomnieć, do których będziemy wielokrotnie wracać. Jak już wspomniałam na początku, książka została wydana bardzo starannie, z twardą okładką, obwolutą, w pięknej szacie graficznej. Rozdziały poprzedzają elegancko wkomponowane w tekst czarno-białe fotografie. Dla miłośników Tatr pozycja niezbędna, warta honorowego miejsca na półce.
Polecam ze z złotą gwiazdką.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>